Aspirin kanseri önlüyor

İngiliz Oxford Üniversitesi’nin araştırmasına bakarak yatmadan geçmiş sütle gelişigüzel alınan çeyrek altın aspirin mecmu kanser türlerinde yakalanma riskini yüzdelik 20 oranında azaltıyor.
İngiltere’bile yapılan bire bir araştırmada, aspirinin kalp aksesi ve kanser riskini azalttığına dair tezler incelemeye makbuz. Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmadan çıkan enteresan son ise temas dönem yatmadan geçmiş sütle alınan çeyrek altın aspirinin, ılımlı yaşlarda kansere yakalanma ihtimalini yüzde 20 düşürdüğü yönünde oldu. Haddinden Fazla bağan dozda alınan aspirinin faydalarının yan etkilerinden aşkın olduğunun altı çizilen araştırmaya bakarak, aspirinin bu olumlu etkisi kül kanser türleri üzere makbul. Fakat uzmanlar akciğer ve hançere kanserine yakalanma riskinin aspirin kullanımıyla riski yüzdelik 60 oranında azaldığını söylüyor. Sütteki kalsiyumun aspirinin etkisini artırdığı belirtiliyor. Dört yıl süren çalışmayı 25 bin 570 kişi üzerinde yaptıklarını belirten Müderris Peter Rothwell, “Araştırmamızda gördük kim aspirin hemen kanser riskini azaltmıyor. 45 ile 70 yaş arasında günde ayrımsız aspirin kabul etmek, bu gözyaşı aralığında kalp krizi yahut eksantrik her hastalıktan yitme riskini dahi yüzdelik 10 oranında azaltıyor” dedi.

DÜNYANIN ARZ İLGİNÇ İLACI
İngiltere’deki Kanser Araştırmaları Merkezi, çalışmayı “rüya verici” olarak nitelerken East Anglia Üniversitesi’nden profesör Alastair Watson ise ilginç araştırı sonuçları amacıyla “Bu aspirinin dünyadaki genişlik ilginç derman olduğunu kanıtlıyor” diyerek konuştu.
Türk etibba: Tığ dahi kullanıyoruz
Doç. Dr. Çımbar Öz (Ankara Üniversitesi Onkoloji Aplikasyon Araştırma Merkezi): Kanser esirgeme programında doğrusu aspirin yer alıyor. Etkisi galiba tümörün kanlanması üzerine oluyor. Ömrü uzatmaya etkisi olduğu tanıdık tıpkı kök.
Prof. Dr. Aykan Canberk (İstanbul Üniversitesi Farmakoloji Anabilim Dalı): Ben da hastalarıma veriyorum. Aspirinin, amansız hastalık hücresi evolüsyon olasılığını önlemesi faziletkâr görülüyor.
Uzm. Dr. Çetince Dizdar (İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü): Bu araştırı balaban olasılıkla akıllıcasına. Külfet iç kanserinde da aspirinin bu etkileri gösterildi. Kansere cebin koruyucu gravite yapıyor. Ego üstelik hastalarıma haftada iki şerha normal aspirin yahut midelerinde dava yoksa gelişigüzel aktarılma bebe aspirini öneriyorum.
Didem SEYMEN/ SABAH

Share: