Artvin’de Kadınlar Tarikatlarda Yaşanan Bala İstasmarını Protesto Etti

TASAVVUR İSTANBULLU

Artvin Kadın Dayanışma Platformu, İsmailağa cemaatine ilişkin Hiranur Vakfı’nın kurucusu olduğu Yusuf Aydınlık Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken tarikat üyesi Haysiyet İstekli ile dini nikahla “evlendirilmesi” ve yaşanan yavru istismarını ihtarname etti.

Artvin otopark uğrunda evvel yapılan matbuat açıklamasına Artvin Kadın Tesanüt Platformu’nun beraberinde; Terbiye-Sen, CHP, Sol Tümen, Halkevleri, Artvin Barosu, DİSK ve Artvinli kadınlar katıldı.

“TARİKATLAR VE CEMAATLAR MÜBAREK OLUŞUMLAR OLSAYDI BİR ZAMANLAR YERE GÖĞE KONULMAYAN FETÖ CEMAATİ ELAN SONRALARI BU ÜLKENİN GENIŞLIK BÜYÜK TEHLİKESİ KENDISINE BİR ÇARPIŞ GERÇEKLEŞTİRMEZDİ”

Artvin Eş El Birliği Platformu üyesi Nurcan Ay Katırcı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün buraya Artvin Avrat Dayanışması’nın çağrısına kulaklarını tıkamayıp mevrut altın dostlarımız hepinize yavuz geldiniz diye basın metnine boşlamak isterdim. Ama biliyorum ki hiçbiriniz alımlı çalımlı gelmediniz, kırnak ati bir çözme bırakmadılar bize. Ülkenin gerçekleri bu kadar acıtırken hepimizi ve hiçbirimiz on paralık ayrımsız yerde hiç bir zaman kıvrak gidemiyor. Bu ülkede değme gün yaşanan teessürat sebeplerle aynı günümüzü bile yüreğimiz acımadan gidemiyoruz. Dünyanın neresinde her güne ya ayrımsız eş cinayeti evet dahi tıpkısı çocuk istismarı haberiyle uyanıyor insanlar. Varsa bile bizden değişik değiller, bizim kadar iyi değildirler. Evet, dolgunca değiliz topluluk namina bol değiliz. Günün seçkin saati aynı kadının cinayete kurban gittiğini bile bile, tıpkısı çocuğun canının yandığını bile bile, benzeri köpeğin eziyet gördüğüne tanıklık ederek ağaçlara, ormanların talanına şahitlik ederek yaşatamazsınız aynı toplumu. Tığ bugün burada hakeza süregelmek istemiyoruz diyenler olduğumuz üzere geldik. Kimsenin dini can şeklini inancını, inancının derecesini, fideist uyarınca yaptıklarını sorgulamıyoruz, yargılamıyoruz. Bunun alelhusus altını çizmek istiyorum. Zira kendisine tarikat diyen aynı topluluğun çocuğa ve çocuklara yaşattıklarına cebin katılmak, dini hassasiyetlere yapılan bir saldırı değildir. Çünkü adına tarikat denen husus bu dinin lahut malı değildir. Tarihin hiçbir döneminde da olmamıştır. Bu dinde kutsi olan biricik tıpkısı şey vardır. O birlikte Kuranı koçak ve onun söyledikleridir. Tarikatlar ve cemaatlar kutsal oluşumlar olsaydı vaktiyle yere göğe konulmayan Fetö cemaati daha sonra bu ülkenin sunu şişman tehlikesi yerine tıpkısı çarpiş gerçekleştirmezdi.

“ARKANIZDAKİ İKTİDAR GÜCÜNÜ KAYBETTİĞİNİZDE İLK BU FÜRU KARŞINIZA DİKİLECEK VE SİZDEN HESAP SORACAK”

Bu mevki sizin babınızın tarlası değil istediğiniz kabilinden sürüp ekemeyeceksiniz. İhtiyaç duydukları üzere size eksikli oldukları amacıyla yurtlarınızda tevakkuf etmek zorunda artan o çocukların, o gençlerin sizlere alın ne hissettiklerini bizler yakından biliyoruz, görüyoruz. Zorla vermeye çalıştığınız, dini eğitimlerde çocukların içindeki kült sevgisini de namevcut ederken bu çocukların neler hissettiğine bizler tanığız. ‘Hocam hangi olur beni oradan kurtarın’ diyen birçok öğrenciye şahit oldu bu kulaklarımız biliyor musunuz? Zannetmeyin kim dindar tıpkısı çocuk yetiştiriyorsunuz, ferda arkanızdaki erk gücünü kaybettiğinizde önce bu torunlar karşınıza dikilecek ve sizden hesap soracak. Daha ihtimal de birçok yavru çıkacak 6 yaşında bunları ve henüz fazlasını yaşamış olan. Bütünü karşınıza dikilip adisyon soracak sizlerden. Biz bu ülkenin itikatlı ve korkusuz insanları olarak yeryüzü faal olduğunuz zamanda bile karşınıza dikilip hesabı taharri etmek için buradayız.

“ZAMAN SESİMİZİ YÜKSELTMESEK YARIN İRAN’DA YAŞANANLARIN BİR BENZERİNİ YAŞAYACAĞIMIZ GERÇEĞİNİ BİLİYORUZ”

Çünkü o karışık ağyar bugün en yakınınızdakine uzanırken yarın aynı dönme bizim çocuklarımıza üstelik uzanma cüretini gösterecek. Biliyoruz bugün sesimizi yükseltmesek ferda İran’de yaşananların tıpkı benzerini yaşayacağımız gerçeğini biliyoruz. Milli Yetişek Bakanlığı’nın 2021-2022 Terbiye yılı okullaşma istatistiklerine göre; ilkokulda 195 bin, ortaokulda 298 bin, lisede 373 bin kız çocuğu eğitimin dışındadır. Boş öğretimde okuyan kız çocuğu sayısı ise 636 bin 272 olarak belirtilen istatistikler toplamda 1,5 milyona aşkın kız çocuğunun eğitim sisteminin dışında bırakıldığını göstermektedir. Bu nicelik azgın aynı rakamdır. 21. yüzyıl Türkiye’sinde bu rakam inanılması print bire bir rakamdır. Bizler 4 pozitif 4 artı 4 sisteminin böyle tıpkısı serencam doğuracağını bütün söyledik ve sonuç ortada. Eğitime devam edemeyen kız çocukları güç istismar riski altında yaşamlarını sürdürmekte. Yavru yaşta evliliğe maruz bırakılmaktadırlar.

“İDDİANAMEDEKİ KİŞİ YAHUT KİŞİLERİ DEĞİL BILE BUNU ORTAYA ÇIKARAN GAZETECİYİ LİNÇ ETMEKTEKİ AMACINIZIN HANGI OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Bu çocuklara şu anki teknolojiyle ne kadar pres olabilir kim ama biz kız çocuklarının terbiye dışına atılmasındaki niyeti biliyoruz. Geçmiş küçüğün rızası var deyip susturduklarını zannedenle bugünse fenomen kişileri bağlar ev içi bir görüngü bunu sebep bu kadar büyütüyorsunuz diyerek bizi haksız konuma düşürmeye çalışıyorlar. Çünkü elan yapacakları şeyler var. Bu ağıza almaya istinkâf ettiğimiz olayı ortaya çıkaran gazeteci Timur Soykan için yargılansın diyenlerin korkularının hangi olduğunu çok mebzul biliyoruz.

“BU ÜLKEDE DİN İSTİSMARCILARINDAN KURTULUŞUMUZUN TEK YOLU, LAİKLİK BİR ANLAYIŞI YENİDEN HAKİM KILMAKTIR”

Yekpare bunların yaşanmaması, ülkede herkesin inancını sunma akıllıca şekliyle yaşamasının, inanmayanın da kıymet koşullarda yaşamını sürdürmesinin yegâne güvencesi vardır o dahi laikliktir. Ulu önderimizin bu gerçeği yıllar öncesinden görmüş ve tarikatları tekkelerin amacından saparak pekâlâ insanların dini duygularını sömürdüğünü, zorla nasıl öz istekleri şeklinde kullandığını fark etmiş ve bu oluşumları kapatarak dini bu istismarcıların elinden kurtararak bireyin kişi iradesine bırakmıştır. Bizim bu noktada bu ülkede din istismarcılarından kurtuluşumuzun biricik yolu, laiklik bir anlayışı baştan bilgili kılmaktır.

Zaman buradan ayrımsız misil henüz cesaretle haykırıyoruz. Tarikatlar ve cemaatler kapatılsın zira biz çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz, laiklikten asla ve asla vazgeçmeyeceğiz.”

Share: