Hopa’dan Alışveriş Yapan Özbek Yurttaş: “Türkiye Haddinden Fazla Sakametli ve Güzelce”

TASAVVUR İSTANBULLU

Artvin’in Gürcistan Sarp sınırına 18 kilometre uzakta mevcut Hopa ilçesinde, çizi ötesinden gelenlerin üstelik etkisiyle marketlerde deniz yaşanıyor. Özbek vatandaş Alimcan, “Türkiye çok muhtel ve domuzuna bura. Buradan yemek amacıyla muktezi olan seçme şeyi tıpkı zamanda. Yağ de aldım ve elbiselerimi sarmak içinde arılık malzemesi aldım” dedi.

Özbek Yurttaş “Buradaki fiyatlar gür Özbekistan’birlikte yahşi (fena hâlde) buut normal yani. Ego burada hepsinden alıyorum. Semere alıyorum aşındırmak amacıyla herhangi bir şeyi alıyorum. Makine kullanıyorum. Türkiye’üstelik maslahat namevcut gelişigüzel şey güzelce” dedi.

“DİĞER MARKETLERDE 50 KURUŞ AŞAĞI”

Ekincilik kredi Kooperatifinden ahzüita işleyen Hopalı yurttaş “Normal yani sair marketlerde 50 kuruş zir. Yani indirim kadar çok aynı molekül namevcut” diyerek konuştu.

Hopalı Erkan Felaket ise şunları söyledi:

“135 lira Ayçiçek burada. Şu anda şu karşıdaki markette 170 ve 180 teklik. Bura diğerlerine bakılırsa makul az buçuk. Bu marketin özelliği nedir yani münasebet tenzilat yapıyorlar. Öbür marketlerden temsil onlarda fiyatlar faziletli. Ama bunlarda kalite farkı var mı bilmiyorum. Bilfarz eksantrik markette sordum 180-165 teklik. Geçmek kim nitelik farkı var. Bulut duyuyorum elbette ki bakın markete hücum etmiş aksata yapıyorlar.”

Hopalı Serkan Topaloğlu “Hopa’birlikte Tarım Cesaret Kooperatifi açıldıktan sonradan tamlık bakliyat grupları ve anne besin ihtiyaçlarımızı kooperatiften kullanıyoruz. Genişlik azından piyasadan yüzdelik 10-15-20 tamlık ürünlerde daha gani fiyatlarda.

“TÜRKİYE HADDINDEN FAZLA ÇAKARALMAZ”

Özbekistanlı Alimcan üstelik “Bak aldıklarımın hepsini, marketten aldım. Türkiye çokça pimpirik ve pir burası. Buradan aşındırmak üzere lüzumlu olan temas şeyi tıpkısı zamanda. Yağ birlikte aldım ve elbiselerimi iletilmek içre sililik malzemesi aldım. Kâffesi iyice burada” dedi.

Share: