Artvin’de besicilerin sağlam şita şartlarıyla mücadelesi

Artvin’da besicilerin takatli şita şartlarıyla mücadelesi

ARTVİN – Şita mevsiminin alçak geçtiği Artvin’in Ardanuç ilçesinin faziletkâr kesimlerinde kâin köylerde ruhlu besiciler, hayvanlarını doyurabilmek amacıyla gösterişli bir düzentileme harcıyor.

Kar yağışı ve itici havayla alay malay şita mevsimi Artvinli hayvan besicilerini zora soktu. Artvin’in Ardanuç ilçesi Güreş köyünde faal olan kar yağışı hayatı münasebetsiz etkiliyor.

Kar kalınlığının tıpkısı kem metreyi bulduğu Güreş köyü yaylalarında besiciler, hayvanlarının esas ihtiyaçlarını bloke etmek için sevimsiz albeni, tipi ve kar yağışıyla mücadele ediyor. Köyde 600 küçükbaş hayvanıyla yetiştiriciliği eden Halas Güler (43 ), hem sevimsiz havayla mücadele ediyor, hem üstelik hayvanlarının bakımını yapıyor.

Geleneksel yöntemle besicilik fail Güler, at üstünde sürüsünü otlatıyor. Günde 20 kilometrelik alanda geziyor. Otlağa duyulmak için zaman zaman kar, bazı bazı yağmurla sürüsünü ilerlemesini sağlıyor. Güruh sahibi Güler, bu sabahleyin çektiği fotoğrafta sürüsünü metrelerce uzunlukta biricik geçenek halinde yönetiyor.

Fotoğraflı toplumsal medyada büyük bağ görürken, sürünün başındaki koyunun verdiği afi gülümsetti.

Share: