Borçka’da Açılmasına Karar Verilen Tahril Kapısı, Aradan 10 Sene Geçmesine Karşın Henüz Hizmete Girmedi

MISYON İSTANBULLU

Artvin’in Gürcistan sınırındaki Borçka ilçesinde açılmasına karar verilen Muratlı Çizik Kapısı, aradan yaklaşık 10 yıl geçmesine rağmen hala hizmete girmedi. Duruma reaksiyon gösteren Borçka Şehremini Ercan Orhan, “Muratlı Eksen Kapısı, Resmi Gazete’bile çalışarak varlığı yayınlanmışken şu anda kendisi yok. Muratlı Hat Kapısı’nın Borçka’ya kazandırılması gerekir” dedi.

Bakanlar Müesses, 2 Ağustos 2013’te, Artvin’in Borçka ilçesinde Muratlı Gümrük Müdürlüğü kurulmasına değişmeyen vermiş; bu karar, dönemin Cumhur Reisi Abdullah Gül ve dönemin Başbakanı Recep Takbih Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’üstelik yayınlanmıştı. Aradan 10 sene geçmesine rağmen çizik kapısının açılmaması Borçka’üstelik tepkilere bozukluk oldu.

“BORÇKA BELEDİYESİ NAMINA ÜZERİMİZE NE DÜŞERSE YAPMAYA HAZIRIZ”

Borçka Şehremini Ercan Orhan, konuya ilgilendiren şunları söyledi:

“Muratlı Temel Kapısı, son zamanlarda Borçka’nın gündeminde sık konuşulur oldu. Nedeni birlikte şu; Yalman Çizgi Kapısı’ndaki ötede izdiham. Hopa’de, Kemalpaşa’da Arhavi ve Fındıklı’evet büyüklüğünde TIR kuyruklarının olduğunu hepimiz görüyoruz. ve o bölgede bu hem hayatı pahal etkilediği kabilinden trafiği da pahal etkiliyor. Bire Bir zamanda insanların dirim alanlarını işgal etmiş durumda TIR’lar.

Muratlı Hat Kapısı, Resmi Gazete’üstelik fiilen varlığı yayınlanmışken şu anda kendisi namevcut. Muratlı Temel Kapısı’nın Borçka’ya kazandırılması halinde bütünüyle hizmet edeceğini bile bile bu eksen kapısı nedense açılmıyor. Hepimiz merak ediyoruz elhak ve bunu Borçka üstelik zül ediyor. Bu konuda tığ, şehremaneti yerine bizim üzerimize sakıt ne varsa seçme kalem ulama sunmaya hazırız. Bu takkadak belediyelerin değil siyasal iradenin dahi hükümetin da ve sivil cemiyet örgütlerinin üstelik bilcümle bu arada bir araya gelip, Muratlı Tahril Kapısı’nın açılmasıyla ilgili taleplerimizi sunma yükseklere büyüklüğünde çıkarmamız ve bu talebimizin gerçekleşmesi amacıyla ceht sarf etmemiz gerekiyor. Bununla ilgilendiren arada bir toplantılar yapmamıza rağmen sesimizi parçalanmamış olarak hükümete duyurmuş değiliz. ve bire bir an ilk Muratlı Eksen Kapısı’nın açılmasını kâm ediyorum. Çabucak ego değil, hep Artvin gerçekte bunu arzu ediyor. Umarım yetkililer da bizim sesimizi duygulu ve bu konuyla ilgili adımlar atarlar.”

“HÜKÛMET KARARI GEREĞİ 2013 YILINDA AÇILMASI GEREKİYORDU”

CHP Borçka İlçe Başkanı Vehbi Yılmayan, “Borçka Muratlı Cızık Kapısı’nın, Resmi Gazete’ye göre, Nezaret Yerleşmiş kararı gereği 2013 yılında küşade olması gerekiyordu. Başkaca Gümrük sahabet memuru atanmasına rağmen, müdafaa memurunun birlikte nerede olduğu maatteessüf anlaşılan olmadığı kadar Muratlı Tahril Kapısı da onca yıl geçmesine rağmen açılmadı” dedi.

“SINIR KAPISININ AÇILMASI BORÇKA ESNAFININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK”

Borçka Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muammer Özkan, “Çizik kapısı üzere mücadeleler veriyoruz ama seçme mücahede namevcut. Muratlı Hat Kapısı’nın açılmasını istiyoruz. Bu konuda gereğinin yapılmasını dilek ettik. Çizgi kapısının açılmasını yöre plana çıkarmaya çalıştık. Kemalpaşa-Arhavi ortada oluşan TIR kuyruğu, aşina bazı bazı kazalara birlikte bozukluk oluyor. Bunun amacıyla icraat yapılmalı. Biz, esnaf odası kendisine elimizden geleni beğenmek istiyoruz. Sınır kapısının açılması halinde Borçka esnafının da yüzü bire bir nebze olsun güler. Bunun için dahi bol tıpkı çalışmaya gerekseme var” diye niteleyerek konuştu.

Borçkalı esnaf Selamet Gailesiz, “Borçka üzere Muratlı Eksen Kapısı açılması mukteza olduğu kadar antrparantez geç kalınmış de sayılır. Borçka esnafı, ayrıca şöyle söyleyeyim, sadece turizm gelirleriyle ayakta durmaya çalışıyor” dedi.

“DEĞME SEÇİMDE ‘KAPI AÇILACAK’ DENİYOR AMA AÇILAN BİRŞEY BULUNMAYAN”

Borçkalı kasap İsmet Zorlayış, “Küçüktüm, bir şeyler söyleniyordu, tekrar bire bir şeyler için geldiniz röportaj yapıyorsunuz. Bire Bir husus değişmedi ve değişen bir öz bulunmayan. Yani seçme seçim zamanı, arifesinde ‘Kapı açılıyor’ deniyor. Kapının açıldığı falanca bulunmayan. Borçka’dahi yaşıyoruz ve görüyoruz. Bu kapıyı kim açarsa teşekkürname edeceğiz” diyerek konuştu.

“ARTVİN VE MEKÂN İLÇELERİ AÇISINDAN AÇILMASI ARTIK MECBURI OLDU”

Borçka ve Köyleri Turizm Geliştirme Kooperatif Başkanı Hasan Özışık, “Muratlı Hat Kapısı’nın açılmasıyla ilgili bir bando siyasal oyunlar oldu. Bunların, bizler neler olduğunu bilebiliyoruz. Borçka köylüsü da bilebiliyor. Muratlı Çizik Kapısı’nın açılması, bire bir ihtiyaçtan öte Artvin için, Borçka amacıyla ve mekân ilçeler amacıyla ıztırar haline geldi. Muratlı Temel Kapısı’nın aynı an önceki açılması gerekiyor. Zira hem son zamanlarda yaşanan soylu erki teessürat bile üzerine ilave olursa bu bire bir artık ihtiyaç değil, mecburen açılması lazım. Buradaki yetkililerin, bizi duyuyorsalar eğer, buna bir dakika geçmiş el atmalarını istiyoruz dolay halkı yerine” dedi.

“ASAP KAPISININ AÇILMASI, ARTVİN TURİZMİ VE EKONOMİSİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ OLACAK”

Gazeteci Sami Özçelik bile şunları söyledi:

“Biliyorsunuz, Muratlı Çizi Kapısı gündeme geleli ayrımsız 10 sene var ve 10 sene ilk gündeme makbuz amma evet tıpkısı girişim kez makbuz mı, tıpkısı rüşvet sefer alındı mı? Alınmadı. Fakat gündemdeki yeri bitmeme ediyor. Zira bir proje varsa o çabucacık gitmiyor. Tıpkı düşünce uyanmıştır ve onun gereği katiyen bir çağ yapılır, ancak bu az buçuk geciktirildi. Daha önce Dirimlik Yazıcıoğlu, biliyorsunuz Tecim ve Gümrük Bakanı’yken Vali’yle geldi; antrparantez birçok vali ve bakanlar gelip gitti, bununla ilişkin meşruhat yaptılar ve bu kapının kesinkes açılması gerektiğini söylediler. Zira burası Çoruh Vadisi, yani Çoruh’un Karadeniz’e döküldüğü dideban. Şu alın gördüğünüz köyler Gürcistan’a ilgilendiren olup, şuradan birlikte öteye birlikte zaten Gürcistan topraklarına gidiyor Çoruh Nehri. Oradan, 20 kilometrelik tıpkı yoldan da Karadeniz’e iniyor. Nedeniyle birlikte bu vadiden bir kapının açılması söz konusu oldu.

Peki bu proje niçin gündeme geldi diyerek sorarsanız; Dik Sınır kapısı lüzumlu bulaşan açısından lüzum trafik açısından gerek işte küçük araçlar ve TIR açısından çokça sıkıştığı amacıyla burasıda gündeme geldi. Biliyorsunuz, eğer burası bugün açılırsa eğer, bu husus bu vadide çokça mefret, turizm açısından üstelik iktisadi açıdan üstelik balaban benzeri değer kazanacaktır.”

Share: