Aon’dan 30 bilyon dolarlık ayrıcalık teklifi

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Sigorta şirketi Aon, Willis Towers Watson için 30 milyar dolarlık imtiyazla Avrupa Birliği’nden antitröst onayı almaya hazırlanıyor. Aon teklifle gelişigüzel elan çok dokunulmazlık sunmaktan kaçınmaya çalışıyor.

Marsh & McLennan’ı geçerek dünyanın bildirme balaban sigorta komisyoncusu şirketini tesis etmek amacıyla bir yıl geçmiş Willis Towers Watson’la anlaşmayı imzalayan Aon, bu ayın başlarında Avrupa Komisyonu’na dokunulmazlık tekliflerini sundu.

Geçtiğimiz hafta şirketin rakiplerinden ve müşterilerden gelen anlayışsız bildirimler ışığında Avrupa Birliği’nin rekabet kurulundan ara sıra düzenlemeler yapılması istendi. Fakat konuya bildik kişilerin bildirdiğine bakarak kurulun elan fazla ayrıcalık istemesi muhtemel görülmüyor.

Reuters’ın haberine göre teklifle ilgilendiren doğrudan adına bilgisi olan esame ayrıcalık paketinin içeriğinde Willis varlıklarının makro benzeri kısmının satılması dahi dahil birçok tehlikeli imtiyazın olduğunu belirtiyor. Satılacak Willis varlıkları arasında şirketin reasürans kolu, Alman emeklilik getirileri ve danışmanlık işletmesi üstelik bulunuyor.

İmtiyazlar beyninde Willis’in Fransa birimi Gras Savoye’nin beraberinde Almanya, İspanya ve Hollanda bile karışma başlamak amacıyla Fransa’daki sigorta komisyonculuğu faaliyetlerinin satılması dahi düz alıyor.

Finansgundem.com‘un derlediği bilgilere göre, Willis’in bu dört ülkedeki iri çokça uluslu şirketlere hizmet veren kamu mülk ve kaza sigortası işleri portföylerinin ve buradaki müşterilere hem mali hem dahi profesyonel açıdan hizmet veren Avrupalı varlıkların da tamamının satışı gerçekleştirilecek.

Avrupa Komisyonu ve Aon konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Vezneci şubesi süresince eczane açılacak

 

SEC’i karıştıran çekilme mesajı

 

Miras vergisini Picasso satarak ödeyecek

 

Share: