Alman otomotiv sektöründe nitelik belirsiz

ABD’nin nazik makine üreticilerinden Ford, Cenup Koreli ortağı SK Innovation ile ABD’de 3 pil fabrikası ve elektrikli F Serisi kamyonetler amacıyla bir kurgu tesisi dayamak amacıyla 11,4 bilyon dolarlık envestisman yapmayı planladığını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, söz konusu yatırımın Ford’un 118 yıllık tarihindeki sunma şişman istihsal yatırımı olacağı rapor edildi.

Açıklamada, Ford’un ABD’nin Tennessee eyaletinde kuracağı mega kampüs ve Kentucky eyaletinde kuracağı ikiz batarya tesisleriyle ülkenin elektrikli araçlara geçişine önderlik edeceği vurgulandı.

Şirketin elektrikli araçlara bir tane seferde şimdiye kadarki arz şişman yatırımını yapmayı planladığına ilgi çekilen açıklamada, SK Innovation ile birlikte 3 batarya fabrikası ve elektrikli F Serisi kamyonetler için tıpkısı spekülasyon tesisi kurulması üzere 11,4 bilyon dolarlık yatırım yapılmasının ve kestirmece 11 bin kişiye eskimemiş istihdam yaratılmasının planlandığı kaydedildi.

Vesile hacminin yüzde 40 ila yüzdelik 50’sinin 2030’a büyüklüğünde tamamen elektrikli olması hedefleniyor

Açıklamada, Tennessee’nin batısında yaklaşık 15 bin 540 dönümlük bire bir araziye “Blue Söbe City” yerine adlandırılan karmaşa nesir edileceği ve burada bakir tohum elektrikli F serisi kamyonetler ile kaslı bataryaların üretileceği aktarıldı.

Kentucky’de ise ikiz batarya tesislerinden oluşan “BlueOvalSK Batarya Parkı”nın inşa edileceği tamlanan açıklamada, yıpranmamış elektrikli araçların ve ümranlı lityum yükün pillerin üretimine 2025’te başlanacağı kaydedildi.

Açıklamada, Ford’un 2030 yılına büyüklüğünde küresel vesile hacminin yüzde 40 ila yüzde 50’sinin tamamen elektrikli olmasının beklendiği bilgisine düz verildi.

Share: