Makine pazarı eylül ayında daradı

Acun genelinde fikirli telefon ve tablet, 5G ağ ekipmanları ile oyun konsollarına yönelik kalan çip talebi sonrası araba üreticilerinin tedarik sıkıntısı devam ediyor.

Kullanılmamış teşrikimesai arayışları kapsamında Asya turuna sâdır Avrupa Birliği (AB) Komisyonu İç Pazardan Mesul Üyesi Thierry Breton, Tokyo’da hükümet yetkilileri ile tıpkısı araya geldi.

“Nısıf iletken sahasında kullanılmamış aynı jeopolitik var”

Kamu yayıncısı NHK’ye verdiği röportajda Brenton, “Nısıf nâkil sahasında eskimemiş aynı jeopolitik var. Format imdi ABD ve Avrupa değil, jeopolitiğinin kalıp üssü Asya’da” sözlerini kullandı.

Asya bölgesindeki firmaların acun geneli nısıf iletken üretiminin yüzdelik 70’ini oluşturduğunu tamlayan Brenton, KEZ’nin ilkin Japonya oluşmak için Asya ülkeleriyle bu sahada teşrikimesai tahsis etmek istediğini vurguladı.

SUTAŞ’nin nısıf iletken yonga istihsal kapasitelerini ve kamu-hususi iş birliklerini artırmayı hedeflediğini söyleyen Brenton, görüştüğü Japon hükümet yetkilileri ile gelişim insanlarına, bu sahaya yatırım yapmaları çağrısında bulunduğunu kaydetti.

Sayısal Iştirak Anlaşması

Brenton, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, Japonya Tutum, Uran ve Tecim Bakanı Kajiyama Hiroşi ile görüşmesinde, çip tedarikinde ve Sayısal Ortaklık Anlaşması’na yönelik aksiyon birliğinin artırılmasını ele aldıklarını bildirdi.

Sayısal Dönüşüm Bakanı Hirai Takuya ile görüşmede Kovid-19 sertifikalarının çapraz tanınması, İçişleri ve İletişim Bakanı Takeda Ryota ile görüşmede ise 6G, bireşimli zeka, siber sahalarda düet hareket birliklerini hızlandırılması görüşüldü.

Mavera yandan Brenton, Tokyo seyahati kapsamında Tokyo Electron, Fujitsu, NEC kabilinden bazı Japon firmalarının peş yöneticileriyle bile benzeri araya geldi.

Borrel: Çin ve AB birlikte çalışmalı

 

Elon Musk: Çip sorunu ati sene bitecek

 

Share: