4 yılda yegâne balaban hamle atıldı

İstanbul Maharet Üniversitesi (İTÜ) Tayyare ve Uzay Bilimleri Fakültesi Hava Bilgisi Mühendisliği Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Orhan Abat, abuhava değişikliği ve küresel ısınma nedeniyle yönü değişen tepkili uçak akımlarının Türkiye’birlikte keder yağışlara illet olduğunu söyledi.Rahat, tepkili uçak akımlarının yeryüzünden 12-13 kilometre yükseklikte oluşan, ısıdam ve soğuk havayı taşıyan, saatteki hızları 150 ila 180 kilometre ortada mütebeddil rüzgarlar olduğunu anlattı.
Türkiye’yi etkileyen jet akımlarının Avrupa üzerinden inerek Türkiye’ye sevimsiz hava getirdiğine dikkati çekici Şen, ”Bu rüzgarlar daha bilahare kanca şeklinde ayrım yaparak fevk çıkıp, Rusya ve Sibirya üzerinden harcama. İklim değişikliği ve küresel ısınmadan ortalık bu jet akımları, Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya kadar indi” diye niteleyerek konuştu.
Yıldız Afrika’ya kadar inen jet akımlarının Türkiye’ye gelirken güney taraflı rüzgarları oluşturduğunu anlatım fail Abat, şöyle devam etti:
”Lodosun güneybatı bölgelerde bilge olmasının nedeni birlikte bu tepkili uçak akımları. Kutuplardan gelip Afrika üzerinden dönen akımlar, Akdeniz üzerinden geçtiği üzere rutubet bile alıyor ve Türkiye’nin mağrip ve güneybatı bölgelerine bereketli yağmur bırakıyor. Tıpkısı zamanda bu Iye Denizi üzerinden geçerek Çanakkale ve Trakya üstünde de yağışları fazlalaştırıyor. İklim değişikliği ve küresel istinas zımnında yönü mütebeddil tepkili uçak akımları, Türkiye’da dağ yağışlara sebep oluyor.”
Rahat, Kuzey Afrika üzerinden Türkiye’ye giriş fail jet akımlarının Balkanlar üzerinden gelen sevimsiz çekicilik kütlesini yurda sokmadığını kaydetti.
”VATANDAŞLAR UYARILMALI”
Yönü mütebeddil tepkili uçak akımlarının yağış rejimlerini etkilediğini vurgulayan Bayındır, alelhusus Antalya ve çevresinde dağ yağışlara hastalık olabileceği ihtimaliyle güneybatıdan mevrut meteorolojik sistemlere dikkat söylemek gerektiğini bildirdi.
”Bu sistemler yağmur birlikte bırakmayabilir amma bölgedeki vatandaşların bilgilendirilmesi lazım” diyen Abat, ”Yetkililer dere yatakları ve köprülerden uzak durulması için vatandaşlara uyarıda bulunmalıdır çünkü çabucak yağan yağmurun miktarı artmaya başladı. Şebeke sistemlerinin bile gözden geçirilmesi, yıpranmamış yapılan sistemlerin henüz çok suyu tahliye edecek şekilde tasarlanması lazım” şeklinde konuştu.

Share: