Yunanistan’a 330 bin euro tazminat cezası

AİHM Yunanistan’ı kavrayışsız itmeler üstüne kabahatli buldu. 11 kişinin öldüğü fenomen amacıyla Yunanistan, 330 bin euro tazminat ödemeye mahkum edildi.

Yunanistan, 20 Ev 2014’te 27 göçmeni haiz mülteci teknesini batırarak 11 kişinin ölümüne amil oldu.

Ölen ailenin yakınları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) gitti ve Yunanistan’dan şikayetçi oldu.

Mahkeme heyeti, yıllardır devam eden yargılamanın arkası sıra, Palikarya düzenlilik güçlerinin ve yetkililerinin herif haklarını ihlal ettiğine hükmetti.

AİHM, yaşanan olayın Palikarya adli makamları tarafından detone tıpkısı şekilde incelendiğine karar verdi. Deniz Boyu güvenliğin gemi kazasında yaptıkları ve ihmalleri ile gemideki insanların ölümleri arasında aracısız tıpkı iş olduğu aktarıldı.

Duruşma heyeti, 11 kişinin ölümü ve 16 kişinin âdemiyet dışı muameleye ve eziyete maruz kaldığı olayla ilgili 330 bin euro ödence ödenmesine hükmetti.

Yunanistan sığınmacı botlarını bile bile batırdı

AİHM, Yunanistan’ın mülteci botlarını bilerek batırdığını, mültecilerin ölümüne sebebiyet verdiğini ve hayatta artan mültecilere adamlık dışı alım satım yapıldığını tescillemiş oldu.

AİHM’e bakarak Yunanistan 2 maddeyi ihlal etti

AİHM, Yunanistan’ın şu adam haklarını ihlal ettiğine hükmetti:

1-  İnsan Hakları Sözleşmesi özellik 2’deki dirim hakkının bile bile ihlali: Yunanistan, sığınmacı teknesini Türkiye’ye iterken, teknenin batacağını ve süresince bulunanların öleceğini hesaba katmalıydı.

2- Bir maddenin dolaylı ihlali: Palikarya yetkililer, hayat hakkını korumaya müteveccih olumlu kadem atmadı.

3- İnsan Hakları Sözleşmesi konu 3 olan “İnsanlık dışı pazar ve eziyetin” bilerek ihlali: Havza batırıldıktan sonra hayatta mütezayit ve AİHM’e başvuran 12 kişi, Palikarya güvenlik güçleri eliyle âdemiyet dışı muameleye maruz bırakıldı ve kendilerine azap edildi.

Murafaa, oybirliği ile Yunanistan’ı başı yerde buldu.

Yunanistan’de tekaüt maaşlarına 2023’te remiks geliyor

 

Yunanistan’de haddinden fazla sayıda noktada orman yangını

 

Yunanistan, Türkiye’nin DENIZ tescilli reklamından dahi tasalı!

 

Share: