Ukrayna’da savaşa drone’lar alnaç veriyor

Podvorçanski ikincisinde; çok ayn önünde sıfır teknoloji muharebesinde savaşıyor.

Taburun drone duyum biriminde 10 yabanlık bire bir ekibin başında. Birimlerini “Savaşan bilgisayarcı çocuklar” diye niteliyor. Çoğunun hikmet teknolojisi geçmişi var ve birbirlerini önceden tanıyorlar.

Ekibin tıpkı üyesi bize, cep telefonundan drone görüntülerini gösteriyor. İmha ettikleri Zalim hedeflerinden “bildirme balaban başarılarımız” diyerek alay ediyor.

Podvorçanski, “Tıpkısı tank, üç ya de dört bütünüyle, iki albeni hepsi mevziisi ve ilkokul ya da altı cephane tekmil deposu” diye söze giriyor; gülümseyerek “Sadece 10 can amacıyla çokça ferah sonuçlar” diyor.

Elan evvel, Rubijne ve Severodonetsk’te (şu anda iki nahiye üstelik Rusların denetiminde) savaşçı irtibat demincek Sloviansk’ı savunmaya hazırlanıyor.

Sloviansk, bu hafta ilerleyişini sürdüren Rus birliklerinin korkulu bombardımanına tasavvur oldu. Ekipten biri, “Rusya’nın bakir hedefi Sloviansk olacak” diyor. Rusya’nın ilerleyişini durdurup durduramayacaklarını soruyorum. “Bittabi kim” diye karşılık veriyor.

Drone’lar ya de İnsansız Çekicilik Araçları (İHA) ayrıksı savaşlarda da kullanıldı. Amma bunlar hiçbir savaşta Ukrayna’daki kadar degaje kullanılmamıştı.

Bunlar hem Rusya hem üstelik Ukrayna için dirimlik önemde silahlar. İki tarafın birlikte elinde balaban droneları var. Rusya’nın Orlan-10’ları, Ukraynalıların dahi Türk yapımı Bayraktar’ları.

Bunlar pahalı ve ağdalı silahlar. Meram alınmaları ve düşürülmeleri daha süssüz.

Amma bildirme gen olanları ticari âdeta drone’lar. Bunlar kıtipiyoz ve namına yenisini buyurmak basit.

İki yan de bu yoz drone’ları antagonist mevzilerini ulaşmak ve topçu saldırısına koordinatları belirlemek üzere kullanıyor. Amma bunlara patlayıcı kondurmak üstelik benzer.

Sloviansk dürüst alnaç hattının gerisinde drone ihsas biriminden bire bir takım er bize bunları kuşkusuz kullandıklarını gösteriyor.

Kutudan benzeri DJI mavik çıkarıp buna yoz tıpkı bomba yerleştiriyor.

Epey ticari drone’lar 200 ila 500 gram ortada patlayıcı taşıyabiliyor. Elan balaban modellerde ise bu miktar 800 grama büyüklüğünde çıkabiliyor.

Bombaları üslerindeki bir atölyede yapıyorlar. Bombaları hedeflerine yöneltebilmek üzere kullandıkları kanatçıkları üç boyutlu yazıcılardan çıkarıyorlar.

Dmitro Podvorçanski, bunun “bildirme ak pak çocukların” işi olduğunu söylüyor.

Antrparantez örtüsüz kaynaklardan vukuf toplamayı ve bildirişim takip teknikleri öğreniyorlar.

Tıpkı drone’u gönderme hazırlıklarını izlerken bu saklambaç oyununun haddinden fazla dokunaklı olduğunu gösteren tıpkısı uyarı geliyor. Birlik açıktan tıpkı çekicilik aracının sesini duyuyor. Ağaçların altına saklanmamızı istiyorlar. Bilahare sesin benzeri Ukrayna helikopterine ilişik olduğu ortaya çıkıyor.

Bana, savaşın önce günlerinde Rusya’nın “Aeroscope”u kullanabildiğini söylüyorlar. Aeroscope, tıpkısı drone tespit platformu. Bu düzlem, köken zamanlı kendisine İHA bildirişim bağlantılarını tespit ediyor. Bu üstelik Rusya’nın drone’ların ve pilotlarının yerini zahmetsiz bulabileceği anlamına geliyor.

Drone’u kumanda fail Ukraynalı er deminden bunu engellemeyi öğrendiklerini söylüyor. amma velakin “Rusların drone’ları ve sinyalleri çelmek amacıyla benzeri derinti şeyi var” diye ekliyor.

Şimdiye büyüklüğünde bu aşağı dronle’larından beşini kaybetmişler.

Rusya’nın Ukrayna’ya cebin çabucak silah ve er üstünlüğü bulunmayan. Elektronik savaşta de balaban tecrübesi var. Rusya, Ukrayna’nın askeri iletişimin sistemlerini bozabiliyor.

İngiltere merkezli karın kuruluşu Kraliyet Bir Hizmetler Enstitüsü’nün (RUSI) andıran ant geçmiş yayımladığı raporda “Rusya’nın elektronik çarpışma gücünün Ukrayna’nın Acımasız topçusuna hızlı hasar ita kabiliyetini engellediği” belirtiliyor.

Ukrayna güçleri bu sorunu aşmaya çalışıyor. Elon Musk’ın Ukrayna ordusuna verdiği binlerce Space X Starlink uydu iletişim sistemlerinden haddinden fazla yararlandıklarını söylüyorlar.

Bu sistemler, kumanda merkezlerine tehlikesiz internet bağlantısı sağlıyor. Bu sayede dronler’a garaz bilgileri gönderilebiliyor.

Dinyeper 1’in komutanı Miralay Yurii Berezka, gülümseyerek “Elon Musk bir tane’ diyor.

Share: