Uber’in bilinmeyen belgeleri ifşa oldu

KÖLE merkezli muvasala şirketi Uber’e ilişik binlerce doküman sızdırıldı. Bu belgelere göre müşareket, birçok ülkede kurallara uymadan adam olmak için bazı kayırıcı dozaj politikacılardan, bakanlardan belirsiz destek aldı.

Bu siyasilerin arasında şu an Fransa Cumhur Reisi olan Emmanuel Macron ve çarkıt Avrupa Birliği (AKARSU) yöneticilerinden Neelie Kroes üstelik var.

Şirketin kurucu ortaklarından Travis Kalanick’mağara yönetimindeki 5 yılı kapsayan belgelerde şirketin bütün dünyaya ferahlamak amacıyla attığı adımlar ve agresif yöntemler gündeme geldi. Belgelerde, Uber’in MEMLUK dışındaki şehirlerde hizmete başlamasının isteklendirme edildiği ve bunun için yasaların çiğnenmesi evet de göçüm regülasyonlarının ayn ardı edilmesinin sorumluluk yaratmayacağı belirtildi.

Ilkin Türkiye, Frasa, İspanya almak amacıyla bir nice ülkede Uber aksülamel toplamış ve taksiciler iri çaplı gösteriler düzenlemişti. Belgelerde, Uber’in gizli kapılar arkası sıra başvekil, ihtişam başkanı, milyarder, oligark ve medya patronlarından bindi almaya çalıştığı üstelik ortaya artık.

2013-2017 yılları arasındaki 83 binden çok e-defa yazışması, iMessage, WhatsApp mesajında Kalanick ve ense düzey kurmaylarının konuşmaları ve yorumları yer alıyor. Ara Sıra mesajlarda, “Biz kanun dışıyız” ve “deniz hırsızı gibiyiz” yorumları öne çıkıyor.

Macron gizlice biçim yapmış

Fransa’nın Cumhur Reisi Emmanuel Macron ile Kalanick arasındaki yazışmalar de yayma edildi. Macron elan ekonomi bakanıyken yaptıkları yazışmalarda Macron’un Uber için dalan yaptığı ve muhalifleri inandırma ettiği bile ortaya bundan sonra.

Uber’mağara yöneticilerinin, gayrı mehabet liderleri ile da ittifak yapmayı planladığı belirlendi. Henüz Hamburg Şehremini olduğu dönemde Başbakan Olaf Scholz’la da iletişime geçildiği ortaya çıktı. Scholz’un Uber’mağara lobicilerini ferasetsiz çevirdiği ve şoförlere minimal ecir verilmesini rica ettiği birlikte ortaya bundan sonra.

Öte yandan Davos’ta gerçekleştirilen Dünya Tutum Forumu’nda dahi dönemin KÖLE Başbuğ Yardımcısı Joe Biden’ın dahi Uber’den lobicilerle görüştüğü belirlendi.

Türkiye bile aralarında

Belgelerde Uber’mağara şoförleri ve müşterileri platforma girmek amacıyla çok şişman indirim ve avantajlar sunduğu belirtilirken bunun sürdürülebilir ayrımsız gelişim modeli olmadığının de şeş çizildi.

Uber’mağara dalan ve halkla münasebat faaliyetleri için 2016’üstelik 90 milyon doları gözden çıkardığı belirtilirken, Biden ve Macron’un yanı sıra İrlanda Başbakanı Enda Kenny, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve dönemin İngiltere Tutum Bakanı George Osborne’la birlikte görüşmelerin yapıldığı kayıtlara geçti.

Kaostan besleniyorlarmış

Kalanick’in belirsiz yazışmaları, Avrupa’birlikte Uber karşıtı protestoların başladığı tıpkısı dönemde dikkat çekti. 2016 yılının Eş ayında Uber’mağara Avrupa pazarına girmesiyle alay malay Belçika, İspanya, İtalya ve Fransa’da taksiciler iri yetenekli eylemler düzenlerken Kalanick kurmaylarına ayrımsız ikaz mesajı attı.

Kalanick, “Ateşler yanmaya başlasa da büyümeye ehemmiyet vermeliyiz. Bu Uber’in normal aksiyon planı. Kaosu benimseyin. Bu sizin manalı tıpkısı madde yaptığınızı gösterir. Ivinti başarının garantisidir” yorumunu yaptı.

Bilinmeyen çöz yazışmalarda Uber çalışanları birçok ülkede kanuni olmadıklarını itiraf etti. Regülasyonla ahenktar olmadıklarını söyleyen çalışanlar Türkiye, Güney Afrika, İspanya, Çekya, İsveç, Fransa, Almanya ve Rusya’dahi yasal olmadıklarını dile getirdi. Peş düzey bire bir çıkışlı e-defa üzerinden, “Birçok ülkede yasalı değiliz ve bu sebeple iddialı açıklamalardan kaçınmalıyız” dedi.

Hep belgeleri silin

Uber’in ofislerine asayiş güçlerinin dominant yapması durumunda da galiba taktikler izlediği ortaya artık. Belgelerde Uber’in aynı “kanlı” hamlesi olduğuna dikkat çekilirken, ustalık birimden ekiplerin belkili tıpkı polis baskını durumunda sistemdeki bilcümle verilerin silinmesi istendi.

Fransa, Hollanda, Belçika, Hindistan, Macaristan ve Romanya’dahi bu yöntemin arz beş altı 12 sefer kullanıldığı belirtildi.

Macron’dan Rusya açıklaması: ‘Yok etme’ isteğimiz bulunmayan

 

Fransa’de Macron kabinede tebeddülat yaptı

 

Uber’e 19 milyon dolarlık ukubet

 

Share: