Sydney’den tahliye edileceklerin sayısı 85 bine imdi

New South Wales (NSW) eyaletinin başkenti Sydney’de 30 Haziran’dan beri enerjik olan keder yağışlar ve seller sebebiyle New South Wales Başbakanı Dominic Perrottet, evleri sular altında küsurat yahut tehlikede olan 85 bin kişinin boşaltma edileceğini duyurdu.

NSW’li yetkililer, geçmiş 50 bin gönül için boşaltma emri verildiğini hatırlattı. Yetkililer, afetin etkisini artırması yüzünden, boşaltma kararının Sydney ve civarındaki bölgelerde etkili 85 bin kişiyi kapsayacak şekilde genişletildiğini söyledi.

Sydney genelinde yağışların etkisi azaldı

NSW Ivedili Servis Bakanı Steph Cooke, Sydney genelinde yağışların etkisinin azaldığını ama birçok bölgede hâkim seviyesinin bibi erdemli riskli olduğunu bildirdi. Cooke, evgin buut müdahale personellerinin şeb süresince bap kapı gezerek halka boşaltma kararını bildirdiğini dile getirdi.

Federal yardımlar erte hazır olacak

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, selden etkilenenler üzere federal yardımların ferda hazır olacağını söyledi. Albanese, NSW’de esbak kısaca 23 iskân yerinin “facia bölgesi” ilan edildiğini anımsatarak bu yardımın şimdiye kadar yer çabuk akseptans edilen ifa olduğunu vurguladı.

Bunun, Mart 2021’den beri Sydney ve civarındaki bölgelerde yaşanan 4. erdemli riskli hâkim olduğunu dile getiren Albanese, bu felaketlerin, iklim değişikliğine cebin faaliyete geçilmesi gerektiğini gösterdiğini savundu.

Albanese, ayrıntılı vadeli çözüm arayışında olduklarını aktararak hükümetin göreve geldiği önceki dönüş ülkenin abuhava değişikliğine cebin konumunu değiştirdiğini belirtti.

Hangi olmuştu?

​​​​​​​Sydney’de dokunaklı yağış ve başat baskını riskine cebin 3 Temmuz’da on binlerce kişiye yönelik boşaltma emri mevdu, site sakinlerine gerekmediği sürece gezi etmekten kaçınmaları çağrısı yapılmıştı.

New South Wales eyaleti cemaziyelevvel kısaca 23 iskân yerini “facia bölgesi” ilan etmişti.

Sydney’de seller yüzünden 50 bin can tahliye edilecek

Avustralya’daki dominant on binlerce kişiyi yerinden etti

Share: