Süvari polisin sosyal olaya engelleme tatbikatı gerçeği aratmadı

Adana Güvenlik Müdürlüğü Acara Kuvvet Ofis Müdürlüğüne mecbur Süvari Polis Güçleri Kol Amirliği ekiplerinin sosyal olaya müdahale tatbikatı gerçeği aratmadı.

Adana Inanma Müdürlüğü Acara Bukağılık Şube Müdürlüğüne vabeste Atlı Polis Güçleri Grup Amirliği’nde vazifeli polisler, kentte sellemehüsselam gösterilere müdahalenin beraberinde, mesire ve tutum alanları kabil bölgelerde de karakol faaliyetlerinde görev alıyor. Süvari birlikler, spor müsabakalarında bile stadyumların çevresinde yandaş olaylarına alın devriye geziyor. Özellikle toplumsal olaylarda caydırıcı bunaltıcı kendisine beğenilen atlı polisler, sellemehüsselam eylem işleyen grupları çembere alınıp, dağıtılmasında de büyük tekellüf oynuyor.

Muhtemel eylemlere müdahale ve umumi düzenin sağlanması üzere eğitilen birlikler, merkezde kılgılı yerine sağlam eğitimlerden geçiriliyor. Vazifeli polisler anne beygir biniciliği ve gelecek dozaj binicilik eğitimleri alıyor. Tınlamalı adına bakımları yapılan atlar ise tıngır fişek, sis ve curcunalı bombası kabilinden etkenlerden etkilenmeden ve ürkmeden gruba engelleme edebilmeleri için tatbikatlara katılıyor.

Kol amirliği yerleşkesinde gerçekleştirilen tatbikatta, ellerindeki türlü maddeleri atarak, gösteri özne gruba atlı polisler engelleme etti. Senaryo gereği ses ve sis bombası atık alanda süvari polislerin gruba engelleme tatbikatı gerçeğini aratmadı. Grubu çembere alıp dağıtan ekipler, gösteri düzenleyen kişileri kontrol koridorundan geçirdi. – ADANAShare: