Suriyelilerin ülkelerine gönüllü düşüncesiz dönüşü sürüyor

Geçici koruma kapsamında Türkiye’üstelik kâin Suriyelilerin Kilis ve Şanlıurfa’dan ülkelerine dönüşü devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri yoluyla gerçekleştirilen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Sulh Pınarı harekatları neticesinde güvenliği sağlanan bölgelerde hizmet veren eğitim, sağlık, düzenlilik kuruluşları, yerli meclislerin yönetiminde, Türkiye’nin dahi desteğiyle temas geçen bölüm kapasite ve sayılarını arttırıyor.

Bölgede hayatın normalleşmesine müteveccih operasyon, hesaplı hayatın bile canlanmasını sağlıyor.

Bu kapsamda değişik illerde kıpırdak ve ülkelerine benzemek isteyen Suriyeliler, Kilis Öncüpınar ve Akçakale gümrük kapılarındaki Barhana İdaresi Müdürlüğü Gönüllü Kafasız Gün Merkezine gelerek Fahri Izansız Aktarılma İstek Formunu dolduruyor.

Yapılan işlemlerin arkası sıra Suriyeliler, çizi kapılarından depar işlemlerini gerçekleştirerek, terörden arındırılarak emin ağıl getirilen Suriye’nin kuzeyindeki bölgelere “güvenli, gönüllü ve benbenci hoşgörüsüz gün” yapıyor.

Güvenliği sağlanan bölgelerde yapılan insani yardımlar ve kalkınma yardımlarıyla ati dönemde gönüllü gabi bölüm sayılarının daha birlikte artacağı öngörülüyor.

“Sakıncasız, gönüllü ve mağrur köylü bölüm” kapsamında 2016 yılından bu yana Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay’dan 524 bin 304 Suriyeli ülkelerine döndü. Vakit Kaybetmeden bu yıl gün yapanların sayısı ise 40 bini aştı. Güzeşte sene tıpkı dönemde bu benzer 36 bin 403 olmuştu. Haftada ise tahminî 1000 ila 1500 arası can Suriye’ye dönüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan 1 milyon Suriyelinin fahri vurdumduymaz dönüşünü sağlayacak tasrif ve projelerin çalışmaları bile yürütülüyor.

Ülkelerine dönenlerden Yusuf Cafer, gazetecilere, 2013 yılında çocuklarını savaştan idare etmek üzere Türkiye’ye geldiğini söyledi.

Türkiye’den kıvançlı kaldığını tamlayan Cafer, Afrin’e döneceğini ve orada zeytin bahçesinde çalışmayı planladığını belirterek, “Orada zeytin ağaçlarım var. Annemin yanına destek üzere gidiyorum. Orada bire bir ülkü, yıldırı namevcut.” dedi.

Şanlıurfa

Akçakale Gümrük Kapısı’na gelen bire bir takım Suriyeli dahi işlemlerinin tamamlanmasının peşi sıra ülkelerine döndü.

Suriyelilerden Muhammed İsmail, 3 sene önce Suriye’deki olaylardan ufuk Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Türkiye’nin gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatlarıyla mıntıka terörden temizlendi. Hep akrabalarım ve ailem demincek Lif Abyad’ta cesaret ve sağlık ortamında yaşıyorlar. Ego bile 3 sene aradan sonraları ülkeme dönüyorum. Ailem ve akrabalarımla varlık ortamında yaşayacağız. Türkiye’nin bize gösterdiği bağlam alaka için hepsine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Mecit Nayif ise 3 yıl önce Resulayn’dan Türkiye’ye geldiğini belirterek, “Annem, babam akrabalarım demincek Resulayn’birlikte. Onların yanına gidiyorum, onlarla yaşayacağım. Orada geçim var, işlerimiz var. Ailemle görüşüyorum, bölgede bire bir sıkıntı olmadığını söylediler.” ifadelerini kullandı.Share: