Seyahat sigortaları, sektörü canlandırır mı?

Kovid-19 salgınının tamlık olumsuzluklarına rağmen fırsat kapısı araladığı sektörlerden biri birlikte sigortacılık oldu. Turistlerin musahabe ettikleri ülkelerde korona virüsten ufuk başlarına gelebilecek sıkıntıların maliyetini bastırmak amacıyla bir nice sigorta firması, poliçe seçeneklerine ücreti karşılığında Kovid-19’u bile ekledi.

Güneş Tacı virüsle ilişkin turistlerden mecburi sigorta talip ülkelerin sayısının artması sigortacıların yüzünü güldürse birlikte salgında yıpranmamış tıpkı dolma yaşanma olasılığı, bölüm için iri kayba uğrama riskini dahi barındırıyor.

Salgın içerikli yolculuk sigortaları, takkadak şifahane faturasını veya ahiret yolculuğu söz konusu olduğunda cenaze masraflarını değil, tağyir edilen uçak ve otel rezervasyonlarının üstelik anlayışsız ödemesini kapsadığından farklı poliçelere bakarak sigortacılar amacıyla elan riskli.

Reuters’ın haberine bakarak Kovid-19 sigorta pazarının almanak 30 ila 40 milyar dolar değerine ulaşması bekleniyor.

Diğer yandan aşılamaların başlamasıyla ayrıntılı benzeri aradan bilahare tatile gitmeyi umut edenler üzere bu yılın daha masraflı geçmesi bekleniyor.

Aruba’dan Tayland’a büyüklüğünde çok sayıda mevki yolculara Kovid-19 gezi sigortasını eşya koşarken, giriş çıkışlarda yaptırmanın zorunlu olduğu PCR testlerinin da ücreti dinlence faturalarını kabartıyor. Bazı ülkeler ise yalnız gümrükte değil, ülkeye girdikten sonraları belli başlı aralıklarla PCR testinin yapılmasını araç koşuyor. Örneğin İngiltere’ye ulaşan bire bir dirilik, mutluluk vatandaşı olsun olmasın, 10 günlük karantinanın 2’nci ve 8’inci gününde korona virüs testi yaptırmak zorunda. Bu test üzere başlangıçta randevu alıp, 210 paunt civarındaki ücretini ödediğini ispatlamayanlar ülkeye alınmıyor.

“MECBURI KOVİD-19 SİGORTASI INCE BİR SÜRE PRATIKTE KALACAK”

Indiana merkezli ayrımsız sigorta firması, Kovid-19 kaynaklı masraflarla, esenlik ve zayi bagaj kabil maddeleri havi standart tıpkı gezi sigortasının maliyetinin, ulaşım ve konaklama kabil mecmu gezi giderlerinin yüzdelik 4 ila 8’ine istikbal ettiğini söylüyor.

Türkiye piyasasında, dar dışını görüşme edecek olanlar için 1 maaş poliçeler yaşama başı sayı farkı 45 eurodan başlıyor, poliçenin kapsadığı maddelerin sayısına bakarak bu sevap 100 euroyu geçebiliyor.

Zorunlu Kovid-19 seyahat sigortasının zahir şekilleneceği aşılama programlarının gidişatına göre anlaşılan olacak, fakat BM Dünya Turizm Örgütü’nün eski umumi sekreteri Taleb Rifai’ye göre telkih süreci küresel çapta yıllar alacağından zorunlu Kovid-19 sigortası uzun benzeri süre pratikte kalacak.

Narkotik köpekleri, Kovid-19 vakalarını testlerden tıpkı hafta önceki belirleme edebiliyor

İngiltere varyantlı vakalar üzere test şartı

Dünya genelinde salgında ölenlerin nüsha 2,6 milyonu geçti

 

Share: