Scholz: Küresel tedbir zincirlerine bağımlılık iri riziko

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kovid-19 krizi ve Ukrayna savaşının sebep olduğu hazırlık zincirindeki sorunların “ara sıra ciddi alanlarda toptan tedarik zincirlerine bağımlılığın şişman risk” olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Scholz, Alman otomotiv üreticisi Volkswagen’in Süfli Saksonya eyaletinin Salzgitter kentinde elektrikli vesait üzere kuracağı fabrikanın açılışında yaptığı konuşmada, içten yanmalı motorlardan elektrikli araçlara geçişteki zorlukların farkında olduğunu belirtti.

Scholz, “180 derecelik bir dönüş ve köylü dönüşün cümle üzere zorluklar oluşturacağını biliyorum ancak bununla güvenle yüzleşmelisiniz.” dedi.

Almanya’daki metanetli haddinden fazla kişinin mukaddema elektrikli araçlar üzere bataryaları, Asya’dan istenildiği ahit ısmarlama edilebilecek tıpkısı hazırlık parçası olarak gördüklerini anlatım fail Scholz, “Kovid-19 salgını ve Rusya’nın Ukrayna’ya müteveccih merhametsiz saldırısı, kâh ciddi alanlarda küresel hazırlık zincirlerine bağımlılığın nazik ayrımsız riziko, çok iri bire bir risk anlamına geldiğini berrak ortaya koydu. Bu banko pil hücreleri amacıyla muteber. Bu nedenle hepinizin, burada Salzgitter’deki Volkswagen fabrikasının çalışanlarının alelhusus oylumlu tıpkı görevi var.” diye niteleyerek konuştu.

beraber, Volkswagen’in batarya üretimini yıpranmamış kurulan “PowerCo” şirketi yapacak.

PowerCo, elektrikli araçlar amacıyla pil üretiminin birlikte elektrikli vesait amacıyla batarya ayar zincirinin tamamındaki faaliyetlerden mesul olacak.

2030’a büyüklüğünde PowerCo, batarya hareket alanının geliştirilmesi üzere ortaklarıyla birlikte 20 milyar eurodan fazla envestisman yapmayı ve Avrupa’da 20 bin kişiyi istihdam etmeyi planlıyor.

Salzgitter’de fabrikada istihsal ise 2025’te başlayacak.

Scholz: Rusya enerjiyi zırh olarak kullanıyor

 

Scholz, AfD’yi Moskof partisi olmakla itham etti

 

Scholz’dan işçi ve patronlara: Sorunları umum ele verip çözelim

 

Share: