Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: “Rusya, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normale dönmesi için yıllardır iş yürütüyor”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriyeli mevkidaşı Faysal Mekdad ile yaptığı görüşmede ülkesinin, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normale dönmesi için uzun zamandır ceht sarfiyat ettiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Moskova’daki Dışişleri Bakanlığı Binasında, Suriyeli mevkidaşı Faysal Mekdad ile bire bir araya geldi. Gerçekleşen görüşmede bakanlar Rusya ve Suriye arasındaki ilişkilerin beraberinde bölgesel konulara birlikte değindi. Görüşmenin öncesinde konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ” Amerika Birleşik Devletleri’nin önderliği altındaki Batı’nın tek kutuplu benzeri acun düzeninin kurulmasına yönelik seyrinin tıpkı sonucu kendisine dünyadaki kapsam her an henüz çarkıt ve ağdalanmış arkaç gelmektedir. Bu agresif ve esasta kullanılmamış-sömürgeci reviş, Orta Şark ve Yıldız Afrika bölgesinde, Ukrayna ve çevresindeki durumda ve umumi kendisine Sovyet sonrası alanda dahi kendini gösteriyor” diye niteleyerek bölgesel krizlerden ABD’yi sorumlu tuttu. Kopça selamlaşmanın arkası sıra Lavrov ve Mekdad ikili görüşmeye geçerken bu zirvenin ardından basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basın toplantısında Nazır Lavrov, Türkiye ve Esad rejimi ortada yıllardır süren gerilime değindi. İlişkilerin normalleşmesi için Rusya’nın uzun süredir korkulu ceht gider ettiğinden bahseden Lavrov, “Rusya, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normale dönmesi üzere yıllardır himmet yürütüyor” derken iki mevki arasındaki ilişkilerin Suriye’deki iç savaş öncesine dönmesini umduklarını söyledi. Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD terör örgütüne alın faaliyetler ika ihtimalini üstelik değerlendiren ve Suriye’nin bu konuda sıkıntı almaya amade olduğunu tamlayan Lavrov, “Türkiye ve Suriye’nin 1998 yılında yıldırı tehdidini kesmek üzere Adana Mutabakatını imzaladı. Şam yasal anlaşmayı hala tanımaktadır. Bu geçim doğrultusunda Suriye, topraklarının tamamında kontrolü sağladıktan sonradan topraklarındaki tehditlere alın sorumluluğu üstlenmektedir. Bu anlamda makro olan, eskimemiş askeri faaliyetlere cevaz verilmemesi, daha geçmiş Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerde mevcut siyasi ilkeler temelinde diplomatik kanallar üzerinden itilaf sağlanmasıdır” ifadelerini kullandı.

Suriye’den, Ukrayna üzerine Rusya’ya kamu destek

Lavrov’un peşi sıra söz kayran Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mekdad ise Rusya’nın Ukrayna’ya sürdürdüğü saldırıları savundu. Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını tanıma nedenlerinden dahi bahseden Mekdad, “Donetsk ve Luhansk Umum Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını aşina çünkü tarihî proses bizi buna itti. Rusya, arsıulusal hukuku müzaheret etmek, BM ilkelerini destek olmak üzere dürüstçe kasıntı sergiledi. Amma ne efsus ki garp, BM tüzüğünü zat çıkarlarına göre kabul etmek üzere kullanıyor. Zaman Rusya, faşizme cebin, insanlık üzere debi ettiği amacıyla Rusya’nın beraberinde gurur sergiliyoruz” şeklinde konuştu. – MOSKOVA

Share: