Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: “Rusya, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normale dönmesi için yıllardır çalışma yürütüyor”

– Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: “Rusya, Türkiye- Suriye ilişkilerinin normale dönmesi için yıllardır emek yürütüyor”

MOSKOVA – Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriyeli mevkidaşı Faysal Mekdad ile yaptığı görüşmede ülkesinin, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normale dönmesi üzere uzun zamandır çaba sarf ettiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Moskova’daki Dışişleri Bakanlığı Binasında, Suriyeli mevkidaşı Faysal Mekdad ile tıpkı araya geldi. Gerçekleşen görüşmede bakanlar Rusya ve Suriye arasındaki ilişkilerin birlikte bölgesel konulara bile değindi. Görüşmenin öncesinde konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ” Amerika Müttehit Devletleri’nin önderliği altındaki Batı’nın yegâne kutuplu ayrımsız acun düzeninin kurulmasına müteveccih seyrinin ayrımsız sonucu olarak dünyadaki format anbean elan karışık ve ağdalanmış hale gelmektedir. Bu saldırgan ve aslında eskimemiş-kolonyalist davranış, Orta Doğu ve Şimal Afrika bölgesinde, Ukrayna ve çevresindeki durumda ve umumi adına Sovyet sonrası alanda dahi kendini gösteriyor” diye niteleyerek lehçe krizlerden ABD’yi mesul tuttu. Düğme selamlaşmanın ardından Lavrov ve Mekdad ikili görüşmeye geçe bu zirvenin arkası sıra matbuat toplantısı gerçekleştirdi.

Basın toplantısında Nazır Lavrov, Türkiye ve Esad rejimi beyninde yıllardır süren gerilime değindi. İlişkilerin normalleşmesi amacıyla Rusya’nın detaylı süredir yoğun çabalama harcama ettiğinden bahseden Lavrov, “Rusya, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normale dönmesi amacıyla yıllardır emek yürütüyor” derken iki büyüklük arasındaki ilişkilerin Suriye’deki iç harp öncesine dönmesini umduklarını söyledi. Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD terör örgütüne karşı işler etme ihtimalini üstelik değerlendiren ve Suriye’nin bu konuda sıklet almaya amade olduğunu tamlayan Lavrov, “Türkiye ve Suriye’nin 1998 yılında terör tehdidini hafifletmek için Adana Mutabakatını imzaladı. Şam meşru anlaşmayı hala tanımaktadır. Bu uyuşma doğrultusunda Suriye, topraklarının tamamında kontrolü sağladıktan bilahare topraklarındaki tehditlere cebin sorumluluğu üstlenmektedir. Bu anlamda cesim olan, kullanılmamış askeri faaliyetlere müsaade verilmemesi, henüz geçmiş Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerde kâin siyasi ilkeler temelinde diplomatik kanallar üzerinden kesim sağlanmasıdır” ifadelerini kullandı.

Suriye’den, Ukrayna konusunda Rusya’ya umum destek

Lavrov’un ardından alay düzlük Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mekdad ise Rusya’nın Ukrayna’ya sürdürdüğü saldırıları savundu. Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını aşinalık nedenlerinden dahi bahseden Mekdad, “Donetsk ve Luhansk Umum Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını aşina zira tarihsel proses bizi buna itti. Rusya, uluslararası hukuku arkalamak, BM ilkelerini korumak üzere dürüstçe tekebbür sergiledi. Ama hangi yazık ki mağrip, BM tüzüğünü kişi çıkarlarına göre dercetmek için kullanıyor. Bugün Rusya, faşizme cebin, insanlık üzere cereyan ettiği üzere Rusya’nın beraberinde kurum sergiliyoruz” şeklinde konuştu.Share: