Reyhanlı Katliamı’nın talimatını verdiği öne sürülen Memet Gezer tutuklandı

Uyuşturucu ticaretinden tutuklu bulunduğu ABD’den Türkiye’ye getirilen, Reyhanlı saldırısının talimatını verdiği tez edilen Memet Gezer tutuklandı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan yabansı Memet Gezer, keyif kontrolünün arkası sıra ağırbaşlı düzenlilik önlemleri altında adliyeye getirildi.

Soruşturmayı yürüteç savcıya tabir veren Gezer, henüz sonradan Reyhanlı saldırısı davasını karara bağlayan Ankara 9. Yoğun Ukubet Mahkemesine çıkarıldı. Karşı çıkarılan tutuklamaya müteveccih yakalama kararı yüzüne okunan Gezer, “isteyerek katil” ve “devletin birliğini ve devlet bütünlüğünü tağyir” suçlarından tutuklandı.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde uray binası yanı ile PTT binası önünde 2013’te gerçekleşen iki ayrı patlamada, 53 gönül yaşamını yitirmiş, 912 bölük, 891 hareket yeri ve 148 vasıta zarar görmüştü.

Reyhanlı saldırısı davasında mahkum edilen sanık Yusuf Şişman savunmasında, saldırının talimatını Gezer’den aldığını itiraf etmişti.

Gezer hakkında “mızrap ve münebbih yön ticareti ika ve terazi” suçundan kırmızı bültenle uluslararası düzeyde, “silahlı yıldırı örgütüne organ olma” ve “devletin birliğini ve mevki bütünlüğünü iptal” kabil 17 suçtan ise ulusal düzeyde taharri kararı bulunuyordu.

Kaba Memet Gezer, 30 Haziran’da Türkiye’ye getirilmişti.

Değer Şeker boşaltma edildi

 

Kılıçdaroğlu: Meclisimizi yabansı toplantıya nida ediyorum

 

Erdoğan: 5 milyar dolarlık hedefimizi kısa müddet süresince yakalayacağız

 

Share: