Reisicumhur Erdoğan, Ekrem İmamoğlu’nun tatillerini eleştirip İstanbullulara seslendi: Ibret vermeye hazır mısınız?

Cumhur Reisi Erdoğan, İstanbul’bile 60 Bin Konutluk Nazik İstanbul Dönüşümü projesi kapsamında Esenler’üstelik daire sahibi olan vatandaşlara yönelik açacak teslim töreninde açıklamalarda bulundu.

“3 YILDA DEPREME KARŞI NE YAPTILAR”

Konuşmasında İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu’na yönelik eleştirilerde kâin Erdoğan, “Önümüzdeki sene aynı asrı devirecek cumhuriyet altını tarihimizde millet amacıyla çalışanlarla milleti kırık dökük görenler arasındaki yeryüzü önemli farkı fark edebileceğimiz yerlerden biri dahi depreme tedbir çalışmalarıdır. Doğusundan batısına kadar ülkemiz zelzele kuşağında vadi almasına rağmen uzun süre bu gerçeğe sırt dönülmüştür. Kardeşlerim Tanrı aşkına söyleyin bu İstanbul’birlikte büyükşehir belediyesi kimde? CHP’de… Tamam CHP şu görevi aldı alalı neredeyse 3 sene oldu. Onların depreme yönelik, göz inşasına yönelik yaptığı benzeri husus gördünüz mü?” dedi.

“İSTANBULLU MÜSTELZIM DERSİ VERECEK”

“İstanbullu seçimlerde onlara gereken dersi verecek” diyen Erdoğan, “Bu İstanbul’üstelik ben birlikte büyükşehir belediye başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını fail bu kardeşiniz oldu. Amor ile koşan yorulmaz. Bu iş aşk işidir. Dertli olacaksın çorlu. Yok Bodrummuş bulunmayan şurasıymış. Başat afeti oluyor nerede bu beyefendi? Cuşuhuruş var, nerede yeniden aynı nerede. İstanbullu müstelzim dersi Cenabıhak’ın izniyle verecek mi? Vermeye hazır mıyız? Ben size inanıyorum. Size güveniyoruz amor ile yürüyeceğiz amma durmak bulunmayan” ifadelerini kullandı.

“DEPREMİN ÜZERİNDEN YILLAR GEÇMESİNE KARŞIN ACISI YÜREĞİMİZDE”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları ise şu şekilde: “İstanbul’un Fethi’nin 569. yıldönümünün coşkusunu bile Kavim Bahçesi olarak düzenlemeye başladığımız Atatürk Hava Meydanı alanında bilcümle bu arada yaşamıştık. Eğitim, firez, musahabe, arsıulusal etkinliklerden milli bayramlarımıza büyüklüğünde ülkemize ve şehrimize derece katan, temas simultane İstanbul’birlikte gelişigüzel olduk, gelişigüzel oluyoruz.

Az geçmiş sordum; şu anda resmi miktar nedir? Dediler ki; 60-70 bin. Esenler’birlikte şu anda 60 bin 70 bin kişinin katılımıyla bu şanlı töreni yapıyoruz. Bu yetişkin törenle vesilesiyle İstanbul’umuzun seçme ilçelerinden Esenler’de sizlerle beraberiz. 2 periyot önceki 18 bin insanımızı toprağa verdiğimiz 17 Ağustos 1999 depreminin 23. yıldönümüydü. Depremin üzerinden 23 sene geçti amma acısı yüreklerimizde hala önceki günkü kabil tazedir. Rabbimden bizleri seçme makule afet, felaketten sahabet eylemesini diliyorum.

“BİZ SÖZ VERDİK Mİ YAPARIZ”

O felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda merhum olmuş Ecevit vardı, değil mi? Peki o hareket afetinde acep kuvvet ne yaptı? Ağız Ağıza bittiler. Tükendiler. Ancak tığ iktidara geldik, bilcümle bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Sakarya’yı, Gölcük’ü, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde takkadak Malatya’üstelik, Elazığ’dahi hep şehirlerimizi baştan ayağa kaldırdık. Çünkü biz alay verdik mi yaparız ve yaptık.

“81 İLİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE KENTSEL TRANSFORMASYON PROJESİ BAŞLATTIK”

Afetleri engellemek beşeri olarak bizim elimizde değil. Amma afetlerin yıkmacı etkilerine karşı tedarik almak bizim elimizdedir. Bizim sorumluluğumuzdadır. Hükümete dirimsel gelmez Türkiye’nin 81 ilini kapsayacak şekilde iri aynı kentsel tahavvül çalışması başlattık. Amacımız ülkemizin hiçbir yerinde afetlere karşı çerden çöpten, gayrisıhhi, kullanılmayan, kötü çatı bırakmamaktı. Şehirlerimizi adeta yeni baştan inşa ederken hiçbir vatandaşımızı üstelik kıygın etmedik. Çatı teftiş sistemini geliştirerek, bina inşasında çarkıt kırıcı alışkanlıkların önünü tamamen kestik.

“3 MİLYON KONUTLUK DÖNÜŞÜM TAMAMLANDI”

3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık hamdolsun bugüne kadar. 12 milyon vatandaşımız artık tehlikesiz binaları, içtimai donatı, yeşil alanlarıyla varlık ortamında hayatlarını sürdürebilecekleri yuvalarına kavuştular. Içtimai bölük inşası alanında dünyaya eş olacak modeli uygulamaya geçirdik. TOKİ eliyle düz yazı ettiğimiz 1 milyon 170 bin bölük sebebiyle 5 milyon vatandaşımızın emniyetli evlerde huzurla oturmasını sağladık.

Bilcümle bu çalışmalarla ülkemizdeki yapıların yüzdelik 60’nı yani 50 milyon vatandaşımızı afetlere cebin dulda altına aldık. İnşallah hedefimiz eskimemiş başlatacağımız hamlelerle önümüzdeki 5 yıl içinde 85 milyonun tamamını bu tehlikesiz şemsiye altına almaktır.

“DEPREM KONUTLARINI AYAĞA KALDIRAN YİNE BİZ OLDUK”

Sarsinti, başat baskını, heyelanların bu ülkenin gerçeği olduğunu unutmadan insan aklı ve teknolojinin imkanlarını ele alarak Rabbimize konfirmasyon olacağız. Anne uymazlık Antalya’birlikte cuşuhuruş oldu. Muğla’de cuşiş oldu. Büyükşehir belediyesi onlarda. Hangi yaptınız? Oralarda temas şey yaptılar mı? Gine biz yaptık biz. İzmir depremini hatırlayın. İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP’da. Hangi yaptılar? Hiçbir husus. Bütün o hareket konutlarını ayağa kaldıran gine tığ olduk.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CHP’DA DİYE SEYREDEMEZDİK”

Büyükşehir belediyesi CHP’üstelik diye niteleyerek seyredemezdik. O Hâlde elleri kolları sıvadık ve şevket kendisine buralara yardım elimizi uzattık. Bu işler lafla olamaz. Yalanla olamaz. Çarpıtmayla olanaksız. Eğer böyle yaparsanız bire bir kızdırma sağlık hepsini dahi siler süpürür. Bunun üzere milletimize hangi söz vermişsek harfiyen namına getiriyoruz. Yapılamayacak tek sözün yükünün altına girmiyoruz.

Ne aldanan olacağız, hangi aldatan, ilkemiz bu. Bittabi herhangi bir konuda bu ilkeyi hayata geçerli kılacağız. Ama depreme ve ayrıksı afetlere tedbir üstüne bu ilkeye tavizsiz tıpkısı şekilde bağlıyız. Sizlerden bu kabil hassas meselelerde aklın ve bilimin ışığında yapılan amal dışında esip gürleyenlere saygınlık etmemenizi istiyorum.

“İSTANBUL’U SUNMA GÖZDE ŞEHİR YAPANA KADAR DURMAYACAĞIZ”

Bay Eksiksizlik’in akşam ezanı söylediği başka, sabah söylediği apayrı. Evveli yaşadığımız acıları ve önümüzdeki gizil tehditlerin büyüklüğünü ayn önüne alarak İstanbul’u kentsel inkilap projelerimizin merkezi yerine ilan ettik. 300 bin konutu dönüştürerek amiyane baskı ayrımsız işi gerçekleştirdik. Tarihi başarıya imza attık. Sahada 140 bin basamak ve işyerinin dönüşümü devam ediyor. Fikirtepe kadar eskiden beri süregelen sorunlar sebebiyle adeta kangrene dönüşmüş bir yerde de 15 bin konutun dönüşümünü sağlıyoruz.

Güngören, Zeytinburnu, Tozkoparan’de çalışmalar sürüyor. Kirazlıtepe’de 5 bin konutluk inkilap gerçekleşiyor. Kartal, Şerifali, Kağıthane, Beykoz, Silivri, Çatalca, Fatih, Pendik’te, 9 ilçenin tamamında on binlerce işçi ve mühendisimiz münezzeh üzere çalışıyor. Fatih’in emaneti İstanbul’u esasen dünyanın en gözde şehri kuzuluk getirene büyüklüğünde durmayacağız.

“60 BİN KONUTLUK PROJEYİ BURADA YÜKSELTİYORUZ”

14 Haziran’ı şimdiden unutmayalım, 2023’ü on paralık unutmayalım. Anne merhale kapı konu dolaşmaya var mıyız, avrat kolları, çoluk çocuk husus kapı dolaşmaya var mıyız? Bu büyük dönüşüm projelerinden arz haddinden fazla nasiplenen ilçelerimizin başında Esenler geliyor. Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Esenler Belediyesi 60 bin konutluk projesini burada yükseltiyoruz.

Esenler demin farklı başka güzel oluyor. Unutmayın değişik apayrı iyice. Proje alanının yüzdelik 68’i yeşil ve toplumsal teçhizat alanı yerine ayrılmıştır. Esenler’de adam başı düşen yeşil düz miktarı 15 bin metrekare artıyor.

“İSTANBUL’UN YER IRI MİLLET BAHÇELERİNDEN BİRİ BILE İÇİNDE OLACAK”

Bu projenin içre namevcut namevcut desek yeridir. Projede çocuklarımızın genişlik erdemli standartlarda terbiye almalarını sağlayacak 1924 derslikli 63 ekol var. 35 bin ehil kapasiteli 22 cami var. Akak kapasitesi 500’ü bulan keyif tesisleri var. 166 bin metrekarelik toplumsal ve kültürel tesisler var. Projede eş merkezli anlayışın ürünü olan 40 kilometre uzunluğundaki velespit ve eğreti yolları var. Uslu şehir altyapısı sayesinde insanlara yük getiren değil abra düzlük sosyal ihtiyaçlara muvasala sağlayıcı erinçli ve emin site özellikleri var.

35 bin kişinin istihdam edileceği 128 bin metrekareyi aşkın kadar uygulayım bilimi geliştirme bölgesi var. Projede ikinci etabı tamamlandığında İstanbul sunma şişman kavim bahçelerinden biri var. Esenler kentsel inkilap projesi doğrusu İstanbul’a ve sizlere reva bir eserdir. Esenler’deki 60 bin konutluk projeyle, düz yazı edilecek yerleşimin ülkemizin mütehammil haddinden fazla ilinin merkezinden çok daha nazik kentçilik atılımını anlatım ettiğini söylemek isterim.

“CHP GÖREVİ ALDIĞINDAN BERİ KAYDADEĞER ADIM BULUNMAYAN”

Burada inşa edilecek konutların tahminî yarısı Esenler’deki riskli yapıların dönüşümünde ayrıksı yarısı de belde ilçelerdeki dönüşümde kullanılacak. Sosyal altyapıyı kullanarak kalan kısımları şehre çağ aldıracak alanlar haline getireceğiz. Zaman yaklaşık 2 bin 100 konutumuzun anahtarlarını adalet sahiplerine veriyoruz. Yıl sonuna büyüklüğünde bu sayıyı 4 bin 840’a çıkartıyoruz.

Önümüzdeki sene ayrımsız asrı devirecek Cumhuriyet Altını tarihimizde kavim için çalışanlarla milleti önemsiz görenler arasındaki farkı sunma gani mukayese edeceğimiz hususlardan biri da depreme tedarik çalışmalarıdır. Uzunca benzeri müddet bu gerçeğe sektör dönülmüş, kayda derece girişim atılmamıştır. Şu İstanbul’üstelik büyükşehir belediyesi kimde? CHP’üstelik. Olur CHP acep şu görevi aldığı alalı az daha 3 sene oldu. Acep depreme, göz inşasına yönelik seçme şey gördünüz mü, duydunuz mu? Bu İstanbul’dahi ego bile büyükşehir belediye başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını özne bu kardeşiniz oldu. Aşkınan koşan yorulmaz. Bu gelişim amor işi ziyan etmek. Dertli olacaksın dertli. Namevcut Bodrum’muş, şurasıymış, burasıymış. Hâkim afeti oluyor nerede beyefendi? Coşkunluk var tekrar ayrımsız yerde. Mütebeddil bir özdek bulunmayan. İstanbullu gereken dersi Tanrı’ın izniyle 2023’bile Haziran’bile verecek mi? Vermeye amade mıyız? Ego size inanıyorum. Size güveniyorum. Gereğini yapacağız.

“MARMARA DEPREMİNDEN BILAHARE YAŞANANLAR BIBI GÖZLER UĞRUNDA”

Hareket öncesi vatandaşın canı, malı hiçe sayıldığı kabil depremin ardından istirdat ve enkaz tahammül çalışmaları da gereken hemencecik gerçekleştirilememiştir. Marmara depreminin ardından yaşananlar bibi cümle çıplaklığıyla gözlerimizin önümüzdedir. Özge alanlarda lacerem ülkemize 20 yılda yüzyıllık yayın ve hizmetler kazandırdıysak, depreme tedarik hususunda benzer aynı konsept bu uygulamayı gerçekleştirdi. Projeden materyal kalitesine, altyapıdan acil uzanım müdahale planlarına büyüklüğünde seçkin şeyi yeni baştan kurduk.

Van’dan İzmir’e büyüklüğünde akıbet dönemde yaşanan hareket, dominant baskını, yangın, afetlerde kurumsal kapasiteyi kullanarak kısa sürede istediğimiz neticeye ulaştık. 76 üniversitemiz vardı. Demincek 208 üniversitemiz var. Üniversitemizin olmadığı iklim bulunmayan. Tığ ilkokula gittiğimizde sınıflarımız 75-100 kişilikti. Amma deminden 36. 81 vilayetimizin tamamında bu üniversiteler var. Demin profesörler, doçentler öğrencilerimizin olduğu yere gidiyor. Bay Kemal bunlar abes lafla olmuyor.

Sağlıkta kent hastanelerimizi kurduk mu, kuruyor muyuz? İşte İstanbul’da dev Çam Sakura Site Hastanemiz var. Öteki tarafta Atatürk Hava Meydanı’nda biliyorsunuz Erek Dilmener var. Gayrı tarafta, karşı tarafta hele da yine oradaki kardeşlerimizin 1006 odalı Dr. Pakize Karı adıyla tıpkı hastanemiz var. Tamlık bunlarla bu arada Ankara’birlikte tıpkısı şekilde site hastanelerimizle bu yola bitmeme ediyoruz. Eğitimdeki duruşumuz kararlı tıpkı şekilde devam ediyor.

“ULAŞIMDA 28 BİN KİLOMETREYİ AŞKIN YOLLARIMIZ VAR”

Ulaşımda 28 bin kilometreyi aşkın yollarımız var. Otobanlar, otoyollar, tüneller ve bunların birlikte Müşkül Odalık Dürüst Köprüsü’nü, Osmangazi Köprüsü’nü düşünün. Marmaray’ımızı biliyorsunuz. Avrasya Tüneli’ni biliyorsunuz. Acep erkek Eksiksizlik oralardan geçti mi? Geçemez değil mi? Ben istiyorum ki o birlikte geçsin, o da nasiplensin, bazen şeyleri de öğrensin. Ancak peki ki oraları da tahrip kararı alabilirler. Onlar yapmaya değil yıkmaya geleceklerini söylüyorlar. Osmangazi Köprüsü aynı şekilde.

Bütün bunlarla beraber durmadık devam ediyoruz. Daha devam edeceğiz. Bu ülkeye yapacak çokça şeyimiz var. Alelhusus hele Çanakkale Boğazı’nın üstünde yaklaşık 2,5 milyar Avro’ya servet reşit 18 Mart Çanakkale Köprüsü tıpkı eksantrik anıt. Bilcümle bunları onların hayalleri de ulaşamaz bizim icraatlarımızı.

Bu proses böyle devam edecek. Kentsel tahavvül çalışmalarımızın büyüklüğü yapılan işin çapını ortaya koymaya yeterlidir. 3 milyon konutun dönüşümünden, 1 milyon 200 bine andıran konut mensur etmekten bahsediyoruz. Bu Türkiye amacıyla başlı başına tıpkı devrimdir. İnşallah önümüzdeki ayın ortasına makul konut ve kira fiyatlarındaki kontak yükselişin önüne geçecek, depreme tedarik çalışmalarına ulama sağlayacak yeni hamleyi milletimizle paylaşacağız. Şimdilik müjdeyi vereceğimiz güne bırakıyorum.

İnşallah ekincilik güven kooperatifinde koyun, kuzu fiyatı ağır manada düşürüldü. Demin büyükbaş hayvanlara dahi geçiyoruz. Diğer ürünlerde yüzde 30-35 üzere indirimler fayrap etmek aracılığıyla fasit fiyatla ürünlerimizi ulaştıracağız. Derdimiz vatandaşımıza muhtel fiyatla işaret vermek. Abdülhamid Eğlek tetkik gemimiz şu anda araştırma yapıyor. Unutmayın Abdülhamid Konak bekâr değil. Abdülhamid Konak’a saldıranlar boydak. Onların cesedi var cesedi. Ama Abdülhamid Eğlek aynı sıra, anıt. O abide oluşuyla yaşıyor. Cenabıhak razı olsun. Rabbim yalpak, yardımcımız olsun.

Rabbim vatandaşlarımıza kemaliafiyet, iştiyak huzuru, afiyet ve esenlikle bu evlerde oturmayı felek etsin. Sizleri tevakki etmek ve kardeş kardeş selamlıyorum, külfet sağlıcakla.”Share: