Otomotiv endüstrisindeki dönüşümde yerel makine avantajı

Geçtiğimiz temmuz ayında TBMM Umumi Kurulunda akseptans edilen torba yasa ile gümrüklerde ahali konulan 40 binden çok kurgu üzere üstelik af yolu açıldı.

söz konusu uymazlık ile, ancak dışında çıkacak olduğu halde aldatıcı beyan verilerek ithal edilen yahut alış değeri düşük bildirme edilerek gerekenden beş altı idrak tahsilatı yapılan araçları satın düzlük bereketli oruçlu vatandaşların korunması amaçlanıyor.

SON MÜRACAAT 31 ARALIK!

Gümrüklerde ahali konulan söz konusu araçların sahipleri, çıkarılan talimatname ekinde bulunan dilekçe örneği ve araçların muhafazasına ilişik masrafların bile ödenmesi şartıyla 31 Ara 2019’a kadar ait gümrük idaresine başvurması gerekiyor.

Tasfiyesi tamamlanan vesait amacıyla yapılan başvurular reddediliyor.

Gümrüklerde aralarında müfrit markalarında bulunduğu haddinden fazla sayıda araba sahipleri aracılığıyla alınmayı bekliyor.

VESILE SAHİBİ BİLDİRİRSE YÜZDELIK 10 HENÜZ BIRKAÇ ÖTV ÖDEYECEK

Gerekli koşulların sağlanması yerinde, aracın geçmiş iktisabında ödenmesi gereken Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) yüzde 25’inin yahut Gümrük Kanunu göre ahali konulması beklenen olan araçların bu durumunun gümrük idaresinin bilgisine girmeden bizatihi idareye bildirilmesi halinde ise ÖTV’nin yüzde 15’inin ödenmesi halinde çevirgeç üzerindeki kararlar kaldırılarak, umum konulan açar sahibine iade ediliyor.

Ancak bu muamele araca ilişik usulsüzlüğün ağız ağıza affı ve takibinin durdurulması sonucunu ortaya çıkarmıyor.
İyi oruçlu kendisine uzlaştırıcı alma eden emanet ise bu ödeme ile korunacak fakat araca ilgili usulsüzlüğü ithalat ve tescil aşamasında yapan ithalatçılar ve özge ilgilendiren eşhas gözetiminde ise kovuşturma bitmeme edecek.

2 BİN 721 BAŞVURU OLDU

Gümrüklerde halk konulan 40 binden fazla dil amacıyla başlatılan af kapsamında 3 aylık sonuçlar da belli oldu. yenisafak.com’un Ticaret Bakanlığı’ndan elde ettiği bilgilere göre af kapsamında ağustos ayında başlayan iadeli sürecine teşrinievvel kocaoğlan sonu itibariyle 2 bin 721 emanet yoluyla başvuru oldu.

Aranjman ile alay malay bahis konusu vesait üzerinden devletin kasasına ise 2 milyar TL üzere benzeri rakamın gireceği hesaplanıyor.

719 ÇEVIRGEÇ AF KAPSAMINDA TESLİM EDİLDİ

Muktezi evraklar ile ait gümrük müdürlüklerine yapılan başvurular sonucunda yapılan tetkikat sonrası 719 çevirici doğruluk sahiplerine iadeli edilirken, bu teslimatlar ile devletin kasasına ise 28 milyon 7 bin 459 liralık ayrımsız ÖTV geliri girmiş oldu.

ALINMAYAN VESAIT TASFİYE EDİLECEK

Orak Ayı ayında Meclis’ten sabık Husye Yasa’da kayran alan ve gümrüklerde halk konulan yaklaşık 40 bin araca ilgili af niteliği taşıyan düzenleme sonrası 31 Ara 2019’a kadar bitmeme edecek olan süreç böylecene bu haktan yararlanmayan kişilere ilişik vesait ise Ticaret Bakanlığı’nın ilgili mevzuatı çerçevesinde arıtma edilecek.

Bu kapsamda e-münakasa ile satışa sunulması araçlar eksper kontrolünden geçirilecek ve bu kontrol böylelikle belirlenen bedel üzerinden satışa sunulacak.

Share: