Otomobilde ÖTV ve KDV indirimi uzamayacak

Otomotiv sektörünün ayrıntılı zamandır beklediği ÖTV ve KDV indirimlerinin uzatılması bekletileri suya düştü.

2018 yılının Kasım ayında başlatılan ve iki misil uzatılan uygulamayla motor hacmi 1.6 litre altında artan modellerin ÖTV oranlarında 15 fakül indirime gidilmişti. Göz temsilcileri uygulamanın devamını irade ederken Bloomberg HT’ye konuşan kaynaklar hükümetin bu konuda tıpkı girişim atmayacağını belirttiler. 

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Umumi Heyet Başkanı Haydar Yenigün, pazarda yüzdelik 60’lık benzeri daralmanın bahis konusu olduğunu belirterek, “Türkiye 2015 yılında bir milyonluk tıpkısı pazara ulaştı. 2018 yılında bu ahzüita 640 bine geriledi. Bu yıl ise 380 bin civarında olduğuna müteveccih spekülasyonlar var “ dedi.

“ÖTV ve KDV indirimleri uzatılmayacak”

Sektörün desteklenmeye gerekseme duyduğunu belirten Yenigün, 30 Haziran’da sona ermiş ÖTV indiriminin sonlandırılmasının sektöre dokunaklı menfi etkileri olduğunu, açar satışlarının tevakkuf noktasına geldiğini belirtti. Yenigün düşürülen ÖTV’nin kademeli artışının sektörün dinamiklerini bozmadan gerçekleşmesi gerektiğini vurgularken, ÖTV ve KDV desteğinin sürmeyeceğine dayalı bilgileri olduğunu söyledi.

Share: