Onlarca markanın maskesi yasaklandı; Uzmanlar akla yatkın maskeyi anlattı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Rıdvan Karaali, makul ve emin maskenin yeryüzü beş altı üç katmanlı ve vekâlet vasıtasıyla musaddak, koku alma organı kısmının telli olması, lateks, düzme, paraben içermemesi gerektiğini söyledi. Ekoteks Laboratuvarı Beceri Müdürü Muhabbet Razak birlikte laboratuvarlarında seçme çevrim çok sayıda maskenin mufassal bir testten geçirildiğini belirterek, maskelerde bulunması gereken özellikleri anlattı.

Korona virüsten tevakki etmek üzere aleniyet ve hijyenin yanı sıra maske kullanımı birlikte oldukça makro. Herkesin günlük yaşamında vazgeçilmezi haline mevrut maskeye merdiven şeş üreticiler halk alttı. Bunun üzerine harekete sabık Ev, Himmet ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla yapılan incelemelerde, onlarca işaret eliyle üretilen maskelerin güvensiz olduğu belirlendi. Bu ürünlerin piyasalardan toplatılması kararı alınmasına karşın ara sıra e-tecim sitelerinde bu zümre maskelerin bibi satılmaya devam ettiği görüldü. Peçe alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini Cerrahpaşa Tababet Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Rıdvan Karaali anlattı.

KATMANLARI KESEREK ARAMA EDİN

Özellikle kutu halde satın alınan maskelerde, kutu üzerinde dizi film numarası, vekillik onayı ve maskenin özelliği hakkındaki bilgilere dikkat edilmesi gerektiğinin söyleyen Dr. Karaali, şöyle konuştu:

“Diğer ürünlerde olduğu kabilinden maskede dahi basak şeş istihsal dediğimiz üretimler var. Maskeleri seçerken hele üreten firmanın nezaret izleme sistemine bağımlı olması gerekiyor. Maskenin öncelikle burun kısmında tel olması geçişsiz. Telsiz peçe takıldığında müracaat simultane sık sık kayıyor. Düştüğü zaman fethetmek amacıyla elimizle kaldırıyoruz. Bu yüzden bulaşıcılık artabilir. Bu yüzden tel şart. Antrparantez maskelerin üç katmanlı olması gerekiyor. Keserek evet birlikte ayırarak kontrol edebilir. Muayyen standartlara bakarak üretilip üretilmediğini takip etmek gerekiyor. Bakanlık, standartlarına uygun olmayan markaları açıkladı. Salgına alın ilaç alırken etkinliği kanıtlanmış ürünleri kullanmamız lazım. Bu yüzden alınacak ürünün vekâlet im takip sistemine mukayyet olması, Avrupa standartlarında, TSE nişane onaylı olması ve mufassal müddet kullanımda alerjiye yol anahtar maddeler içermemesi gerekiyor” dedi.

 “KORUNMAYA ÇALIŞIRKEN SAĞLIĞIMIZDAN OLABİLİRİZ”

Korona virüsten korunmaya çalışırken yanlış peçe dolayısıyla eksantrik hastalıklara bile yakalanma riskinin artacağına dikkat çekici Dr. Karaali, “Vekillik denetiminden geçmemiş ürünler alerji yapabilir. Alerji dahi sekunder benzeri hastalığa hastalık mümkün. Lateks, masnu, paraben içermemesi geçişsiz. Bunları detaylı süre solduğumuzda korunmaya çalışırken sağlığımızdan da olabiliriz. Hayatımızın elzem tıpkı parçası haline geldiği üzere müstahsil firmalar renklendirerek çeşitlendirmeye çalışıyor. Renkten mefret olan maskeyi aldığımızda katmanına bakmamız lazım. Aldığımız ürünün kutusu üzerinde standartları ve kontrolünü gösteren ibareler kayran almalı” diyerek konuştu.

MASKELERİN GÜVENİLİRLİĞİ LABORATUVARLARDA IMTIHAN EDİLİYOR

İstanbul Dokuma ve Konfeksiyon İhracatçı Birliklerinin (İHKİB) kuruluşu Ekoteks Laboratuvarı’nda rastgele aktarılma haddinden fazla sayıda tıbbi ve bez maske ayrıntılı benzeri testten geçiriliyor. Sinav sonucuna bakarak maskelerin standartlara uygunluğu raporlanıyor.

“ÜÇ ÖNEMLİ NOKTA VAR”

Ekoteks Laboratuvarı Beceri Müdürü Sevgi Razak, maskeler için makbul test aşamalarını anlattı. Razak, “Laboratuvarımızda alelhusus tıbbi beniz maskeleri ve bez maskelerinin Avrupa standartları ve TSE’nin yayınladığı standartlar amacıyla testleri yapılmaktadır. Bu testler birlikte üç makro nokta var. Birincisi maskeyi taktığımız ant bakteri tutunma özelliğinin kontrol edilmesi gereklidir. Gayr dem alabilirliğin arama edilmesi. Zira peçe yüzümüzde takılıyken abat zaman alıp verilmesi gereklidir. Ayrımsız üstelik maskelerin üretiminden sonraları üzerinde hangi kadar bakteri yükü ya da mikroorganizma yükünün tutunduğu kontrol edilmesi gerekmektedir” dedi.

YASAKLANMIŞ MASKELER GÜBİS’TEN TAKİP EDİLEBİLİR

Ekoteks Laboratuvarı Beceri Müdürü Kalp Razak, akla yatkın ve emniyetli maskenin önemine değinerek, “Şu anda Tecim Bakanlığı’nın GÜBİS (Itimatsız Nişane Vukuf Sistemi) yayınlanmış olan yönetmeliğe bakarak baktığımızda gâh ventilli N95 nev adı altında satılan bazı maskelerin itimatsız kendisine kayıt altına alındığını görüyoruz. Şu anda bakanlığımız tarafından yasaklanmış olan ve uygun olmayan ürünleri GÜBİS sisteminden vatandaşımız izlem edebilir. Yasaklı, inanılır sıfır markalar bu bütün üzerinden kesin arama edilmeli. Laboratuvarlarımızda ayrımsız maskenin sağlığımızı koruması için kamu aşamaları titizlikle yürütülüyor. Bu tür ürünler tercih edilmeli. ” diye konuştu.

Çift peçe ne büyüklüğünde aktif?

 

Yargıtay’dan maske takmayanlarla ilişkin karar

 

Sosyal medyada peçe kampanyasına Bilim Yerleşmiş üyesinden tepki

 

Share: