Milyonlarca titrem tahıl Karadeniz’de

Suriye sınırında incelemelerde kâin ve Mehmetçik ile bayramlaşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, Karadeniz’deki hububat gemileriyle ilişkin açıklama yaptı. 

‘UKRAYNA VE BM TEMSİLCİSİ İLE GÖRÜŞÜYORUZ’

Tahıl hamile gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesi üzerine oluşturulması planlanan tahıl koridoruna ilişik bile değerlendirmelerde bulunan Akar, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında sürdürdükleri görüşmelerin müspet geliştiğini belirtti. Türkiye’nin, taraflarla temaslarını sürdürerek kolaylaştırıcı rolünün gereklerini hesabına getirdiğini aktaran Akaret, “Milyonlarca titrem hububat, Ukrayna limanlarında bekliyor. Hem Rusya hem Ukrayna hem bile BM temsilcisi ile görüşüyoruz. Kuartet görüşmelerle oradaki milyonlarca titrem tahılın ve sair azık malzemelerinin akla yatkın şekilde planlanan adreslerine gitmeleri üzere elimizden gelen katkıyı sağlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu konuda kâh gelişmeler olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

İnsani arkalama ve boşaltma görevi amacıyla gittiği Ukrayna’dahi çekicilik sahasının kapatılması dolayısıyla artan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ilişik A400M tipi 2 taşımalık uçağına ilgilendiren birlikte açıklamada bulunan Akaret, “Taraflarla kırıcı müzakere trafiğimiz var. Önümüzdeki günlerde o konuyu da emniyetli şekilde çözmek amacıyla çalışıyoruz” dedi.

Akar: Yegâne hedefimiz teröristler

 

Share: