Mesail tabir oldu: Türkiye’den AKPM’ye ‘Schengen’ tepkisi!

Türk vatandaşlarının Schengen vizesiyle ilgili yaşadığı mesail bir ifade halinde Avrupa Konseyi Saylav Meclisi’ne sunuldu. Raporda sistemin “yaptırım” kadar kullanıldığı belirtiliyor. Yaşanılan sorunların maddeler halinde sıralandığı raporda hal önerileri de var.

TBMM Endüstri, Ticaret, Enerji, Elbette Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığını da yürüteç Altunyaldız, “Schengen Bilgi Sistemi’nin Avrupa Konseyi Unsur Devletlerince Siyasi Saikli Yaptırım Olarak Kötüye Kullanılması” antetli ifade hazırladı.

Altunyaldız’ın raporu, haziran ayının son haftasında yapılan AKPM Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komisyonu toplantısında akseptans edildi.

AKPM’nin akıbet toplantısında raporuyla ilişkin tike özne Altunyaldız, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne göre seyahat etme özgürlüğünün güvence altına alındığını hatırlattı.

YER ÇOK BAŞVURU TÜRKİYE’DEN

Türkiye’nin, nüfusuna oranla dünyada bildirme aşkin Schengen başvurusu eden mevki olduğuna dikkati çeken Altunyaldız, Türk hisse senedi insanlarının Schengen vizesi konusunda yaşadığı sorunları da aktardı.
2014’te yüzde 4 olan Schengen vizesi referans reddinin şipşak yükselerek 2020’birlikte yüzde 12,7’ye yükseldiğinin altını çizen Altunyaldız, bu durumu etkileyen faktörler arasında Schengen Hikmet Sistemi’nin kötüye kullanımının olabileceğine belen etti.

“GEREKSİZ VE ÇOK AŞKIN BELGE İSTENİYOR”

Özellikle ticari faaliyette bulunmak isteyen Türk vatandaşlarının seyahatlerinin gerçekliğini, konaklamalarını, ulaşımlarını kanıtladıkları halde vize müracaat süreçlerinde yüklülük yaşadığını vurgulayan Altunyaldız, sunumunda, yaşanan mağduriyetlere üstelik değindi.

Türk vatandaşlarının ara sınav süreçlerine ilgili gereksiz ve haddinden fazla fazla belge murat edilmesinin devir kaybına ve finansal kayıplara kez açtığına meni eden Altunyaldız, sorunları şöyle sıraladı:

– Ücretlerin yüksekliği, sonsuz bir tane girişli ve bodur süreli vize basılması,

– Başvuru sürelerinin uzunluğu ve vizenin, gitme amacı ortadan kalktıktan sonraları basılması

– karşı karşıya müracaat zorunluluğu, başvuruda kusurlu olduğunda eksikliklerin tamamlanması üzere müddet verilmemesi

– Başvurunun reddedilmesi veya kalın kafalı çevrilmesi, vize onaylandığında bilginin başvurana iletilmemesi

– Ara Sınav reddedildiğinde neden ve itiraz mekanizmalarının degaje şekilde bildirilmemesi

– Vizenin antre için tam olmadığı durumlarda varış ülkesinde anahtar yaptırma kadar mecal arttırma süreçler çıkarılması.

HAL ÖNERİLERİ

Altunyaldız, Schengen vizesine ilişkin yaşanan sorunların çözümü konusundaki önerilerini ise şöyle:

– Schengen Hikmet Sistemi’ne girilen verilerin doğruluğu ve yasallığı noktasında kontroller daha etkili ayla getirilmeli

– Sistemin uyarıları orantılılık ilkesine akla yatkın olmalı ve her bir fenomen zat süresince değerlendirilmeli

– Birbirleriyle bütünleşmiş sistemlerde kayıtlı verilerin kötüye kullanılmaması amacıyla iri ölçekli bilgi sistemlerinin gelişigüzel çalışabilirliğine ilgilendiren şeffaflık

– Yeterli strateji ve doğrulama mekanizmaları uygulamaya koyulmalı

– Sistemin, ticari faaliyetlerin ve daha etkin yatırım hareket birliğinin kurulmasını engelleyecek şekilde kötüye kullanımından kaçınılmalı

– Politik yahut başka saiklerle Schengen vizesi vermeyi reddetmeye ilgili yönetsel kararların, ilgilendiren uzuv devlette egemenlik denetimine tabi olmasını ulaşmak amacıyla millî mevzuatlar güncellenmeli.

İNCELEME ÇAĞRISI

Vuzuh Altunyaldız, raporunda, AKPM ve Avrupa Birliği unsur devletleri, Schengen yorum mekanizmasının revizyonunu türlü olan yer gücük sürede sonuçlandırmaya ve Schengen Vukuf Sistemi’nin işleyişindeki eksikliklerin lacerem önlenebileceğini incelemeye nida etti.

Altunyaldız’ın raporunun, güz döneminde AKPM Genel Kurulu’na sunularak Avrupa Konseyi üye ülkelerine tavsiye kararı niteliği kazanması bekleniyor.

Schengen vizesi karmaşası

 

Schengen bölgesine yolculuk edenler dikkat: Ekstra ecir alacaklar!

 

Share: