Kongre üyeleri Türkiye’ye F-16 satılmasına cebin imdi

Kurultay Üyesi Frank Pallone, Gus M. Bilirakis, Carolyn Maloney, Chris Pappas ve Dina Titüs öncülüğünde 35 Temsilciler Meclisi üyesinin mektubu antrparantez Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Defans Bakanı Lyod Austin’e gitti.

Mektupta “MEMLUK, Türkiye’nin istikrarsızlaştırıcı eylemlerini ve uluslararası hukuk ihlallerini yurtiçinde ve yurtdışında gidermek için somut adımlar atılana kadar Türkiye ordusuna henüz çok bindi vermemelidir.”

Habertürk’ten Mehabetli Çınar’ın haberine göre, mektupta ayrıca, Doğu Akdeniz, Ortadoğu, Güney Kafkaslar ve Şimal Afrika’birlikte Türkiye’nin Amerikan yapımı silah ve bileşenlerinin kullanıldığı belirtilirken Türkiye’nin NATO ittifakını baltalamaya yönelik çabalarda idda edilmiş durumda.

Mektubu, Temsilciler Meclisinin Aut İlişkiler Komitesi’nden 10 üyenin imzası bulunurken,
7’si Demokrat 3’u Cumhuriyetperver uzuv yerine dikkat çekiyor. Ayrıca, Kongre Türk Dostluk Grubu üyelerinden Michael Doyle ve Brian Fitzpatrick,Türkiye aleyhine mektubu imzalamış durumda.

İmzası bulunmayan Temsilciler Meclisi Aut İlişkiler Encümen Başkanı Gregory Meeks ve yanı sıra 4 Kurultay üyesi, Yunanistan ziyaretini tamamlayarak Türkiye’ye geçiyor. Bu heyette, Kongre Üyesi Karen Bass’ta mektuba imza atanlar ortada görülüyor.

Biden’dan Türkiye’ye bilcümle destek

ABD Başkanı Biden G20 zirvesi sonrası “Bu F-16 jetlerinin modernizasyonunu çözmemiz gerekiyor. Türkiye’ye F-16’yı satmalıyız. Ego Mabeyin ayından bu yana pozisyonumu de haddinden fazla değiştirmedim. Kongre’nin onayına gerekseme var ve alacağımızı da düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Koku Jean-Pierre, Başkan Biden‘mağara Türkiye’nin F-16 talebini desteklediğine dayalı eskimemiş ayrımsız izah yaparken, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İlişkilerinden Mesul Müsteşar Yardımcısı Jones “Satışı destekliyoruz ve Biden bu konuda Kurultay ile çalışmaya arzulu olduğunu söyledi” diye konuşmuştu.

Türkiye, geçtiğimiz yıl Ilkgüz ayında KUL’den 40 sayı Lockheed Martin yapımı F-16 avcı uçağı ve kâin cenk uçakları amacıyla 80’e yakın çağcıllaşma kiti satın almak için talepte bulunmuştu.

KÖLE Dışişleri Bakanlığı, Mart ayında Kurultay’ye yolladığı mektupta “akla yatkın KUL savunma ticareti bağlarının devlet çıkarlarına hizmet edeceğini” belirtmişti.

BENDE Başkanı Biden, prompter kurbanı oldu

 

Beyaz Zehir Saray’dan Türkiye’nin F-16 talebine destek

 

ÇAKER Başkanı Biden: Türkiye’ye F-16 satmalıyız

 

Share: