Kahta Kalesi 17 yıl sonradan kapılarını ziyaretçilerine açıyor

Nemrut Dağı volta güzergahında üç mefret medeniyetten izler taşıyan kale, 2005 yılında düzenlilik sebebiyle ziyarete kapatıldı. 2015 yılında 3 ayrı etapta restorasyon çalışması başlatılan kalede, bu yıl bakımından icraat tamamlandı.
İçerisindeki çarşı, cami, zindan, akarsu yolları kalıntılarıyla meraklılarını ağırlayacak kalede kadeh balkon de yapıldı. Ziyaretçiler terastan Kahta Çayı ile civarını takip fırsatı bulacak.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, restorasyonu tamamlanan kaleyi bu kamer itibarıyla ziyarete açacaklarını söyledi.

Kalenin bir nice medeniyete sülale sahipliği yaptığını tamlayan Çuhadar, şunları aktardı:

“Adıyaman’üstelik Turizm Sektörünün Canlandırılması projesi kapsamında kentte turizm alanındaki yatırımların benzeri yenisi Kahta Kalesi’nde vatandaşlarımızın hizmetine girdi. Gayet bahtiyar ve umutluyuz, Adıyaman turizmine tatlıca olsun. Kalemiz birçok medeniyete familya sahipliği yapmış, bu kamer bakımından kaleyi tasdik alıyoruz ve hizmete açacağız. Emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyorum.”

Kommagene Nemrut Kayran Başkanı Onur Şans dahi kalenin ilk Kommagene Krallığı vasıtasıyla kullanıldığını söyledi.

Kahta Kalesi’nin bir nice medeniyete familya sahipliği yaptığını anlatım fail Yıldız, “Kalemiz farklı unsurlar barındırıyor. İçerisinde çarşı, saray, sarnıç, devriye kabilinden unsurlar barındırıyor. Burada içki ayazlık yaparak, Kahta Çayı ile ilişkisini elan çıplak hale getirmeye çalıştık. Terasa sâdır ziyaretçiler, kalenin kuşatmalar döneminde geçer not akarsu yolunu de görebilecekler.” diye niteleyerek konuştu.

Kalenin düzenlilik cihetiyle 2005 yılında kapatıldığını hatırlatan Yıldız, şunları kaydetti:

“Kalenin yenileme çalışmaları 3 etapta tamamlandı. Valiliğimizin yürütmekte olduğu ‘Adıyaman’birlikte Turizm Sektörünün Canlandırılması’ projesi kapsamında yer düzenlemesi ve içki balkon yapıldı. Bu projemiz Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti ortada devam fail iş birliği kapsamında Endüstri Bakanlığının yürütmekte olduğu Rekabetçi Sektörler Programı ile desteklenmektedir.”

Kocahisar Köyü Muhtarı İzzet Orion üstelik büyük ayrımsız heyecanla kalenin açılmasını beklediklerini belirterek, evcil ve yabancı turistleri bu nazirsiz tarihi görmeye nida etti.

Tarihin yeryüzü iri selen sızıntısı

 

Zor bayram ikramiyesi ifa tarihi muhtemelen oldu

 

Tarihi alan topu kulübü yıkımla karşı karşıya

 

Share: