İZBAN hattına iki yeni istasyon elan nesir ediliyor

İzmir’da site içi raylı sistemin şanlı halkalarından İZBAN’a iki istasyon elan ekleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yolcuların İZBAN’a erişimini kolaylaştırmak üzere Konak ilçesine Lale, Çiğli ilçesine ise Katip Çelebi istasyonlarını kazandıracak. Temas iki istasyon amacıyla üstelik 12 Ilkgüz’dahi ihaleye çıkılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD iş birliği ile kente kazandırılan 136 kilometrelik İZBAN hattına iki bakir istasyon elan ekleniyor. Biri Konak ilçesinde diğeri Çiğli’da vadi matlup iki istasyonun yapımı amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi 12 Eylül’bile ihaleye çıkacak. Şirinyer ve Tümsekli istasyonları beyninde bakım verecek Lale Mahallesi, İZBAN İstasyonu Lale ve Küçükada mahallelerinde yaşayanların raylı sistem ağına dümdüz ve doğrudan ulaşımını sağlayacak. Egekent ile Ulukent istasyonları ortada meydan matlup Katip Çelebi Üniversitesi İZBAN istasyonu ise Ahmet Mevla ve Balatçık mahallelerinin sakinleri ve darülfünun öğrencilerinin ulaşımını kolaylaştıracak.

18 ayda tamamlanacak

İhale sürecinin peşi sıra başlayacak imalat çalışmaları 18 ayda bitirilecek. İmalat çalışmaları çerçevesinde İZBAN’a entegre olacak iki skor yer üstü İZBAN tren istasyonunun anif inşaatı, tafsilatlı işleri, mekanik, cıvıltı imalatları, kataner deplasmanı ve çevre düzenlemesi yapılacak.

İki istasyon tıpkı ihalede

İzmir Büyükşehir Belediyesi toprak muhtarlarının ve mahalle sakinlerinin talebi üzerine hazırladığı proje doğrultusunda Lale Mahallesi İZBAN İstasyonunun yapımı üzere 21 Ilkgüz 2021 tarihinde ihaleye çıkmıştı.

26 Son Teşrin 2021 tarihinde müteahhit firma ile itilaf imzalamış ve peşi sıra düzlük teslimi yapılmıştı. Müteahhit firmanın 4735 Çevrilmiş Kanun’un “Sözleşmelerin melfuf kıymet farkı yahut feshi” başlıklı arızi altıncı maddesine dayanarak işin tasfiyesi üzere başvuruda bulunması üstüne haziran ayında icraat durdurulmuştu. Bu müddet içerisinde Katip Çelebi Üniversitesi İZBAN İstasyonunun yapımı amacıyla gerekli projelerin bile hazırlanması konusunda Büyükşehir Belediyesi, Lale Mahallesi İZBAN İstasyonu ile birlikte Katip Çelebi Üniversitesi İZBAN istasyonunun bile yapılmasına değişmeyen vermişti.

136 kilometrelik format

Türkiye’nin sunma ince yörekent hattı 2010 yılında 80 kilometre ile Aliağa ile Menderes beyninde hizmete girdi. TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında yapılan İzmir Yörekent Sistemi (İZBAN) hattı önceki Torbalı’ya büyüklüğünde uzatıldı, ardından Tepeköy- Selçuk arasındaki 26 kilometrelik kısım hizmete açıldı. İZBAN hattı Selçuk İstasyonunun birlikte katılımıyla 136 kilometreye erişti. İZBAN hattında 41 olan istasyon sayısı yeni istasyonlarının devreye girmesi ile 43’e çıkacak. – İZMİR

Share: