İstanbul’da aile ve işyerlerini su basan vatandaşlara akçe yardımı

İstanbul’bile geri gece başlayan boğanak yağışların zaman akşam saatlerine kadar etken olması bekleniyor. Mazi gece saatlerinde başlayan bora akarsu baskınları yaşandı. Hâkim baskının yaşandığı Esenyurt’ta incelemelerde kâin İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, matbuat mensuplarına açıklamada bulundu. 

Akarsu basan yerlerde tahliye çalışmaları yapıldığını aktaran Soylu, hem vatandaşları dinlediklerini hem durumu istimara fırsatına topluluk olduklarını anlattı. 

Bölgede yapılanları değerlendirdiklerini tamlayan Soylu, “Evlerini ve hisse senedi yerlerini akarsu basan vatandaşlarımız bekâr kalmayacaklar. Hemencecik ilk etapta 5’er bin teklik evlerini su basanlara, aksiyon yerlerini su basanlara üstelik 10’ar bin lira bugün itibarıyla benzeri vezneci şubesine açtırdık, birden kendilerine nakit adına elden verilecek. Allah’a hamdolsun ayrımsız fert kaybımız yok. Şanlı olan o. Zira bir anda kilolu aynı yağmurla karşı karşıya kalındı.” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Aristokrat, bölgede yapılması müstelzim amal olduğunu dile getirerek, şöyle bitmeme etti: “Onlar Büyükşehir Belediyesiyle değerlendirildi ve zannediyorum yakın benzeri zamanda bu da yapılıp sona erecek. Eski olsun. Rüfeka hasar tespitlerini bu gece yarısına büyüklüğünde yapıp bitirecekler. Vatandaşımızın burada yüz yüze artmış olduğu bu mağduriyet de yani bildirme azından maddi kıygınlık, eli nimetli alay günü karşı karşıya kaldığı başka mağduriyeti maatteessüf çözemeyiz amma maddi mağduriyeti çözebilmek için lazım yardımlar, destekler ortaya konulacak.”

Bölgede çalışmalar sürüyor

Kentin bir nice bölgesinde şeb başlayan ve aralıklarla sabahleyin saatlerine kadar devam eden gök patırtılı kötü yağmur Esenyurt Bulak Mahallesi’ndeki Haramidere’nin taşmasına el açtı.

İtfaiye, AFAD, Cingöz, polis güçleri ve zabıta ekipleri, taşmanın etkisiyle öz kenarındaki akarsu basan bir nice ocak ve aksiyon yerindeki suyu boşaltma çalışmalarını sürdürüyor.

Hâkim zımnında yollarda kısmi yıkılma meydana geldiği ve yaya kaldırımı taşlarının de söküldüğü görüldü. Belediye ekipleri yakınlarda sililik yaparken, Kızılay üstelik vatandaşlara su, öz ve kek dağıttı.

beraber, acı yağışın etkisiyle tün vatandaşların sığındığı Esenyurt Müftülüğüne sadık İrşad Camisi’nin antre kısmında biriken su üstelik boşaltma ediliyor.

Camideki eşyaları dışarıya çıkaran ekiplerin çalışmaları sürüyor. Öte yandan, derenin beraberinde mevcut Kıraç-Esenyurt yolu ise hazırlık amacıyla trafiğe kapatılırken, ekiplerin araçları burada bekletiliyor.

AFAD’dan 21 diyar için ‘kuvvetli yağış’ uyarısı

 

İstanbul’üstelik gök ses sağanak etkili

 

Share: