İngiliz medyası: Boris Johnson incizap kararı aldı

İngiltere’üstelik hükümet krizi derinleşti. İstifa haberleri peş peşe gelirken, Boris Johnson’un koltuğu bırakıp bırakmayacağı iptila ediliyordu. İngiliz basını İngiltere Başbakan Boris Johnson’ın ricat edeceğini duyurdu.

BBC’nin haberine göre Başvekil Johnson görevinden ayrılmayı kabul etti. Bakir reis seçilene büyüklüğünde görevde kalacak. Sun ve Mirror gazetelerinin muhabirleri üstelik çekilme haberini duyurdu.

bu arada İngiltere Maliye Bakanı Nadhim Zahawi da çekilme fail bakanlar arasına katıldı. Zahawi göreve geleli elan 36 saat olmadan sunduğu istifasında Başbakan Johnson’ın bundan sonra görevi bırakması gerektiğini söyledi. Zahawi, Başbakan Johnson’a gönderdiği çekilme mektubunda, “İçinde bulunulan buut sürdürülebilir değil ve sizin üzere, Muhafazakar Fırka üzere ve yer önemlisi talih için yemeden içmeden elan de kötüleşecek. Şimdi akıllıca şeyi yapmalı ve gitmelisiniz” dedi.

Hükümetin 5’te 1’inin istifa ettiği siyasi krizin ardında, pandemiyi gani yönetememek ve milyonlarca İngiliz vatandaşına uygulanan imansız kısıtlamalar sırasında Downing 10 Dolma’birlikte partilere katılmakla itibarı sarsılan Başvekil Boris Johnson’un kendi partisinden mevrut “incizap et” çağrılarına de kulak asmaması yatıyor.

Salı günü iki bakanın istifasıyla başlayan siyasal krizde, çarşamba haset 31 insanoğlu daha “Bundan Sonra hükümetin ‘hak, tamamiyet ve karşılıklı ürkmek’ zarfında çalışamadığına” yöneltme özne açıklamalarla görevinden özlük isteğiyle ayrıldığını duyurdu.

Görevi bırakmaya niyeti olmadığı muhtemelen Boris Johnson, İngiliz basınındaki haberlere bakarak kendisini geçmiş istifaya çağıran ismi, kabinenin art düzey üyelerinden Bölgesel Kalkınma Bakanı Michael Gove’u birlikte görevden aldı. Bakanlar Kurulu zarfında Johnson’a vekillerin “onurunla git” mesajı verdikleri, çekilme etmemesi yerinde gelecek hafta Salı günü Muhafazakar Tümen içinde gerçekleşecek cesaret oylamasıyla kesinlikle görevden alınacağını aktardıkları belirtiliyor.

Bu sabahleyin bile Kaynak Icra Vekili Yardımcısı Helen Whately ile Şimal İrlanda Bakanı Brondon Lewis istifalarını duyurdular. Lewis, Johnson’a andıran isimlerden biri olarak biliniyor fakat istifasına ilgilendiren açıklamasında Lewis, “Bu hükümet daha çok adalet, tamamiyet ve aykırı imtina etmek temelinde elektrik göstermiyor” ifadelerini kullandı. Bu istifalara Izzet Bakanı Damian Hinds ve Firez Icra Vekili Yardımcısı Chris Philp bile katıldı.

“Partygate” skandal etkisi

Johnson, Başvekillik Ofisi 10 Kolpo’da KOVID-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi zımnında eleştiri ve incizap baskısı altındaydı. “Partygate” adıyla skandallar tarihine güzeşte olayda Johnson dışında tıpkı çokça kişi görevden münfail veya görevinden çekilme etmişti. Bu partilerden biri zımnında para cezası birlikte düzlük Johnson, kişi partisinin kâh milletvekilleri ve tehalüf marifetiyle parlamentoya dalavere söylemekle suçlanmıştı.

Lideri olduğu Muhafazakar Öğür içre 6 Haziran’birlikte cesaret oylamasına gidilmiş ancak Johnson 148’e alın 211 oyla kazanmıştı. Gelecek hafta Muhafazakar Parti içinde gerçekleşecek yürek oylamasını kazansa dahi Johnson’ın siyasi geleceğinin tehlikede olduğu yorumları yapılıyor. Ancak bu boyutta benzeri istifa dalgasının ardından Johnson’un kendi partisinden çekinmezlik oyu alıp almayacağı müşevveş.

Johnson, Ece’yi krizin içine çekecek mi?

 

Johnson’dan incizap çağrılarına ret

 

Share: