İlhan: Bayramda vakalar 3 ikmal artabilir

Uzmanlar, bayramda kalabalıkta peçe aleniyet ve hıfzıssıhha önlemlerinin uygulanması gerektiğini vurguluyor.

Son günlerde küsurat güneş tacı virüs vakalarına cebin bayramda alınması müstelzim önlemleri Toplum Bilimleri Oturmuş Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan TRT Haber’e anlattı.

‘’Aşılı sayısının çokça olması şifahane yatışları engelliyor’’

Vakaların katlanarak yükseldiğini vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, şunları söylüyor.

”Sondan başlarsak geçtiğimiz hafta 3 Temmuz’a kadar olan süre içerisinde 57 bin 100 civarında benzeri vakamız var. Bu hadise sayısı tıpkı geçmiş hafta 26 bin, bir geçmiş haftada de 10 bin seviyelerindeydi. Ayrımsız önceki haftaya bakarak akıbet üç haftada da iki tekmil artışla seyrediyoruz. Elbette burada fenomen sayılarının yüksekliğiyle bu arada vakaların belli belirsiz geçtiğinin de altını çizmek gerekiyor. Tabii tanı olan çokça fazla kayırıcı var amma çoğunluk evde geçiriyor. Aşılı vatandaşlarımızın sayısının çok olması şifahane yatışları engelliyor. Elbette bire bir birlikte koronavirisün ast varyantları Omicron’un madun varyantları şuan hakimler. Bunlar öldürücülüğü haddinden fazla ateş parçası olmayan amma bulaştırıcılığı çok kıvrak varyantlar.”

Bayramda neşeli yerlere girerken baske takılması gerektiğini söyleyen İlhan, ”Bayram geliyor önümüzde tafsilatlı bir dinlence var, Ramazan bayramında elan dikkatliydik ayrımsız sorun olmadı ama bu proses dahilinde çoğu vatandaş memleketine gidecek, aynı hane vatandaşlarımız dinlence beldelerine gidecek, yolculuk edecekler. İnsanlar aynı birini görecek andıran temasta bulunacaklar bu süreçte büyüklerimiz 65 yaş üst vatandaşlarımız kronik rahatsız olan vatandaşlarımız son dozlarının üzerinden 6 kamer geçtiyse aşı olmaları gayrı vatandaşlarımızın da çok neşeli yerlere girmekten kaçınmaları, girecekler ise maske takmaları sunu akla yatkın yaklaşım olacaktır” diye niteleyerek konuştu.

Fransa’bile Kovid-19 vakaları üzere tehlikeli açıklama

 

Çin’da Kovid vakaları artıyor

 

Share: