Erişim giderleri zımnında kurbanlık pazarları küçüldü

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Vücut Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, büyüklük genelinde 850 bin kocabaş, 2,5 milyon da küçükbaş kurbanlığın satışa sunulduğunu, ulaşım maliyetlerindeki artım zımnında pazarların bu sene küçüldüğünü söyledi.

Havari, “Bu sene ulaşım ücreti yüksek oldu. Geçen yıl 7-8 bin liraya mevrut aynı kamyon, bu sene 25 bin liraya geldi” dedi.

‘BESİCİLER KENDİ MEMLEKETLERİNDE SATIŞ YAPIYOR’

Turizm kenti Antalya’nın bildirme şişman kurban pazarının güzeşte yıla oranla yüzde 70 küçüldüğü belirtildi. Kente bu yıl çabucak 14 bin büyükbaş, 150 bin birlikte küçükbaş kurbanlık getirildi.

Kurbanlık getirenler ise erişim maliyetlerinin efdal olduğunu, bu nedenle besicilerin zat memleketlerinde as yapmaya çalıştığını söyledi.

Yardımcı’nın verdiği bilgiye göre, büyükbaş kurbanlıklar 20 bin liradan, küçükbaşlar ise 2 bin liradan başlıyor.

Talih genelinde 850 bin kocabaş, 2,5 milyon bile küçükbaş kurbanlık olduğunu birlikte kaydeden Koruyucu, “Temas şeye bindirim geldi. Bunu göz uğrunda bulundurduğumuzda kurbanlıkların fiyatı akıllıca. Bu yıl, ulaşım ücreti efdal oldu” dedi.

Bu yıl pazarlıkların elan kısmık yapıldığını anlatan besiciler ise, kurbanlıkların kimi vakit değerinin altında satıldığını söyledi.

Polisten kurban pazarında sahte mülk uyarısı

 

‘Kurban yakalama timi’ göreve hazır! Bayramda hareket başında olacak

 

Diyanet, güven kartıyla kurban alımı üzere uyardı

 

Share: