Emeklilik birikimlerinde yüzde 4 kuralı tarihe karışıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Birikimlerin %4’lük kısmının yevmi harcamalara ayrıldığı emeklilik planı tarihe karışıyor mümkün. Dünyanın yer şişman ekonomilerinde zor olmaya karar verenler birikimlerinin ne kadarını yatırımlara hangi kadarını harcamalara ayırması gerektiği üstüne pahal tıpkısı sınavla karşı karşıyalar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde emeklilerin, hangi büyüklüğünde yaşayacakları, birikimlerinin ne kadarlık kısmını esenlik harcamalarına ayıracağı ve yatırımlara ayrılan miktarın hangi büyüklüğünde olacağı büyük bir açmaza işaret ediyor. Zira çalışırken deneyim fethetmek bayağı olsa de bu birikimlerin tekaütlük döneminde harcanması çokça daha stabil benzeri süreci birlikte yanı sıra getiriyor. Bloomberg International yazarı Allison Schrager’a bakarak bu format finans sektörü ve yöntem yapıcılar karşı çok bir iki ilgi duyan bireyler üzere henüz balaban bir risk haline geliyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre yüzde 4 kuralı emeklilerin her sene varlıklarının %4’ünü harcaması durumunda emeklilik döneminde eksiksiz ihtiyaçlarının karşılanabileceği varsayımına dayanıyor. Fakat Schrager’a bakarak bu varsayım oldukça yanlış. Da global enflasyonun artması ve emeklilik gelirlerinin de engel görmesi bu riskleri daha dahi görülür ağıl getiriyor.

Yüzde 4 kuralının temellerini 1994 yılına kadar uzanıyor. Bu kurala bakarak emeklilerin varlıklarını yarı yarıya iş ve mutedil vadeli tahvil yatırımlarına bölmesi ve gelişigüzel sene bu yatırımlardan %4’lük bire bir kısmını çıkarması gerekiyor. Bu çıkarılan miktarın bile henüz ahir enflasyona bakarak ayarlanması bekleniyor. Ancak 10 yıllık hazne getirileri 1994 yılında %7,5’ten fazlaydı. amma velakin Schrager’a göre bu arbitraj oranlarının düşmesiyle ve bu düşüşün istikrar sağlamasıyla alay malay yüzdelik 4 kuralı daha çok stabil bir yöntem kadar görülmüyor.

Yüzde 4 kuralı oluşturulduğunda, uzun yıllar süresince bu büyüklüğünde düşük arbitraj getirileri soldurmak asla tutum edilemez ayrımsız durumdu. Biraz kamer öncesine büyüklüğünde bir nice herif de faziletli enflasyonu hayalet edemiyordu. Schrager bu noktada esas sorunun ağdalı sorular için dümdüz kavait uydurmaktan kaynaklandığını belirtiyor. Çünkü bahis konusu kavait piyasalarda hayal edilmesi mümkün olmayan vaziyetler gerçekleştiğinde tutunamıyor. Finans piyasaları ise hayalet edilemez kabil görülenlerin hamur olduğu yerler.

Morningstar firması mümasil zamanda yeni yüzdelik 4 oranının yüzde 3,3 olduğunu açıkladı. Yatırım araştırı firması enflasyonun ileriye doğru bağan olacağını varsaymakla gelişigüzel, tahvillerin bağan kalacağından ve pay senetlerinin aşırı değerleneceğinden keder ediyor. Bu kullanılmamış kural, 1 milyon dolar tasarruf fail bireylerin almanak gelirini 40.000 dolardan 33.000 dolara düşürüyor. Bu birlikte emeklilerin yaşam standardında majör tıpkısı düşüş anlamına geliyor.

Envestisman araştırması firması piyasaların sürprizlerle meşgul olduğunu akseptans ederek, emeklilerin herhangi bir yıl yatırıma ayırdıkları miktarın piyasanın işleyişine bakarak değişmesini öneriyor. Morningstar borsalar yükseldiğinde, henüz efdal aynı yüzdeyle gider yapılamasını düşüşe geçtiğinde ise harcamaların azaltılmasını tavsiye ediyor. Ancak Schrager bu kuralın çarkıt %4 kuralından üstelik henüz dokunaklı olduğunu çünkü çokça esas ayrımsız yazık yaptığını düşünüyor.

Bloomberg International yazarına bakarak yüzde dört kuralında tasavvur, harcama kuralının varsaydığı üzere ölmeden önceki birikimlerin yok olmasından kaçınmak değildir. Temel maksat, tekaütlük birikimlerinin bir dereceye büyüklüğünde öngörülebilirlikle finanse edilebilmesidir. Yani paranın tükenmemesini çıkarmak tıpkısı uğur değildir. Averaj ayrımsız etkin istikrarlı tıpkı şekilde maaşını birikimlerine aktarırken, Schrager’a bakarak, emeklilerin gelirleri üzerinde yıldan yıla mütebeddil balaban dalgalanmalara katlanmaktan hoşnut olacağına dayalı finans endüstrindeki koskocaman düşünüm gerçeği yansıtmıyor.

Enflasyon emekliler amacıyla ne vukuf geliyor?

 

Havayolu şirketlerinin iri sınavı yaklaşıyor

 

Yaşadığınız şehir Kovid-19 sürecini etkiliyor!

 

Share: