Elektrikli araçlara Bitcoin madeni müjdesi

Nissan şirketinin çarkıt CEO’su Carlos Ghosn’un 2018 yılındaki debdebeli düşüşü, dünyanın ciharıyek yanında iletişim araçları manşetlerine yansımıştı. Benzeri yılı çok bire bir süre sonraları Japonya’dan gözüpek kaçış öyküsü dahi bire bir ölçüde bağ topladı. Ravinder Passi hep bu olayları yakından takip ayrıcalığına sahipti. Nissan’ın dünya çapında yer mümessil avukatı olan Passi kurumsal çöküşü “delilerin akıl hastanesini ele geçirişi” diyerek tanımlıyor.

Carlos Ghosn tutuklandığı tam 45 yaşında Britanya vatandaşı bire bir avukat olan Passi, Nissan’ın acun çapında başlangıç hukuk danışmanlığını yürütüyor ve 250 nefis ünsiyet ekibine önderlik ediyordu. Ghosn ile ilgilendiren soruşturmaya katılması istendi.

BBC Türkçe’deki habere göre; Bibi, sakat CEO’nun, Japonya’de kendisine yöneltilen iddialarla ilgilendiren olarak suçlu olup olmadığı üzerine hiçbir fikri olmadığını söylüyor. Ama Nissan içerisindeki ahenksizlik ve yetersizlikle ait haddinden fazla sözü var. Şirketin zarfında gördüğü yanlışları yansıtma çabalarının kendisine maliyetinin çok pahal olduğunu, elan anlayışsız bir göreve alınıp bilahare Nissan’dan atıldığını, Japon savcılar yoluyla evinin basıldığını ve sekiz yıl kaldığı ülkeden kalkmak zorunda kaldığını gelecek sürüyor.

NELER OLMUŞTU?

2018 yılı Son Teşrin ayında Nissan’ın kayırıcı düzey yöneticileri tıpkı tuzak kuruyor. “Jet sosyete” mensubu CEO ve genişlik yakın yardımcısı Greg Kelly’yi çabucak arka dozaj aynı toplantıya katılmak için Tokyo’ya çağırıyorlar.

Ghosn, Tokyo Haneda havaalanına indiği anda tutuklanıyor ve kazançlarını cemi yerine bildirme etmemek dahil birtakım mali suçlamalar getiriliyor. Savcılar bizzat Nissan eliyle gerçekleştirme edilen bilgilere binaen cereyan ediyorl. Bunların şişman ayrımsız kısmı üstelik Ghosn’un özel kalemi Hari Nada eliyle teslim ediliyor. Ghosn, Nada ve İcra Kurulu Başkanı Hiroto Saikawa ile ayrımsız kısım ense dozaj hükümet yetkilileri eliyle kurulan ayrımsız kumpasın kurbanı olduğunu müstakbel sürüyor.

Bu kumpasın Nissan ile Fransız ortağı Renault arasındaki birleşmeyi çelmek üzere kurulduğunu, zira birleşmenin Fransız hissedarlara çok taharri vereceğinden korkulduğunu söylüyor. Bu suçlamalar, Nissan şirketi ve elan bilahare şirketten ayrılan İcra Kurulu Başkanı Saikawa tarafından defaatle reddedildi. Ravinder Passi, Nissan içerisinde, planlanan tutuklamadan haberdar olan birkaç kişiden biriydi. Fakat elan o aşamada de süreçle ait yoğun tıpkı maraz içinde olduğunu söylüyor.

“Hari Nada’nın odasına çağırıldım ve orada bana feci bir tutuklama yaşanacağı anlatıldı. Kamuoyunda bildirme şişman yankıyı uyandıracak şekilde ayarlanmıştı” diyor. “Birini hadiseli benzeri şekilde tutuklatmak amacıyla, ona domates dolması söyleyerek, tıpkı ülkenin yetkili olduğu şiddet alanına girmesini icat etmek zaten olan biten hakkında bir hayli özdek söylüyor” diyerek ekliyor.

Passi, Ghosn aleyhine kullanılmak için bilgi toplayıp savcılara veren hususi nev müdürü Hari Nada’nın zaten bunun karşılığında kendisi için hız muafiyeti aldığını üstelik söylüyor. Bu bağışıklık anlaşmasını yapmaya mecburdu; çünkü savcıların gayrikanuni olduğunu gelecek sürdükleri ve Ghosn’un tutuklanmasının hukuki temelini oluşturan finansal düzenlemeleri bizzat Nada hazırlamıştı. Passi bunun çokça dokunaklı bire bir ülkü olduğunu söylüyor. “Alarm zilleri müstacelen çalmaya başlıyordu. Yanlışlık yapılanma ettiği söylenen faaliyetlere karışan birinin soruşturmanın dışında tutulması, suçlanmaması gerekiyordu.”

KENDİ GÜVENLİĞİNDEN KAYGI DUYMAYA BAŞLADI

OIaylar geliştikçe daha üstelik yadırganan şeyler olmaya başladı. Medyaya çok fazla “malumat” sızdırılıyordu. Passi bu sızıntılarda Ghosn’un bütün belli ayrımsız zan ile anıldığını ve bilcümle Nissan’ın korunduğunu söylüyor. Bu bilgilerin doğrudan doğruya o tam Nada vasıtasıyla yönetilen CEO’nun ofisinden geldiğini ve bazılarının “çokça adsız sansız” olduğunu üstelik söylüyor.

Soruşturmadan kaynaklanan eksantrik sorunlar da vardı ve bunlar yalnız Nada’nın değil İcra Yerleşmiş Başkanı Saikawa’nın üstelik gayrikanuni olduğu söylenen ifa düzenlemelerinin altına imzasını koyduğuna meni ediyordu. Saikawa bunu elan bilahare mahkemede akseptans edecekti. Bu sorunları keşfeden Ravinder Passi öz güvenliğinden kor duymaya başladı. Şirketin iki Japon olmayan yöneticisinin aynı kumpasla ülkeye getirilmesi ve tutuklanarak hapsedilmesine tanık olduktan sonradan, bildiklerini anlatırsa başına geleceklerden korkmaya başladığını söylüyor.

Gene dahi daha çok “savunulamayacak benzeri şeyi savunamadı” ve önceki Nissan’ın iç teftiş komitesinin başkanına ayrımsız tezkere yazdı. daha çok şirketin mutlak yöneticileriyle temasa geçti. Yaptığı başvurular üstüne hiçbir kadem atılmadı ve onun yerine Passi’ye alın ‘gaslighting’ diyerek tanımladığı seçkin şeyine kuşkuyla yaklaşılan tıpkı biçimci izlenmeye başlandı. Ghosn soruşturmasından makbuz ve neredeyse hep görevlerinden azledildi.

Nissan Dalavere Müesses’nda antagonizm ve hesaplaşma Carlos Ghosn’un tutuklanmasıyla sona ermedi. Şirketin bir nice ecnebi yöneticisi görevi bırakmaya başladı. Bunlar arasında Ghosn’un yakını kendisine tanıdık Jose Munoz birlikte vardı. 2019 Eylül ayına gelindiğinde namına kanuncu sıfır üstelik ödemeler yapıldığını kabul fail CEO Hiroto Saikawa üstelik koltuğundan oldu.

Fakat yukarıdaki değişim Ravinder Passi üzerindeki baskıları azaltmadı. 2020 Mayıs’ında Nissan, Ravinder Passi’ye biraz zaman içre Japonya’yı metrukiyet etmesi emrini verdi. Ayrılmaya hazırlandığı tam evine savcılar ve Nissan yetkililerinin katıldığı ayrımsız hâkim yapıldı. Baskına polis de eşlik ediyordu.

Karısı Sonia ve dört alelade kız çocuğunun bulunduğu eve yapılan baskında bilgisayarı ile şirkete ilgilendiren telefonuna el kondu. Bilgisayarında Nissan yöneticilerinin “yakışıksız ve haddinden fazla dokunaklı” davranışlarına dair kanıtlar bulunduğunu söylüyor.

Ravinder Passi imdi Nissan çalışanı değil. Güzeşte sene Japonya’daki art düzem işinden alınarak İngiltere’birlikte görevlendirilmişti. Daha geçmiş 250 yabanlık tıpkı ekibin liderliğini yaparken, İngiltere’bile iki yardımcıyla çalışıyordu. Bodur süre sonradan üstelik işten tamamen atıldı ve ardından Nissan’ı “nahak yere işten çıkarma” suçlaması ile aksiyon mahkemesine götürdü.

‘GERÇEK ÜSTÜ BİR DENEYİM’

Hari Nada’yı hala şirkette işveren Nissan, Passi’nin iddiaları karşı BBC aracılığıyla sıralanan soruları yanıtlamaktan bitmeme fail benzeri türel sürecin parçası olduğu gerekçesiyle kaçındı. Fakat müşareket, Carlos Ghosn hakkında planlı bağırsak soruşturmanın “düzenci ve kapsamlı” olduğunda ısrar etti ve Ghosn’un düşünülerek ve atlaya zıplaya görevini dokunaklı şekilde kötüye kullandığı ve şirketin töre bilimi kurallarını ihlal ettiği üzerine “aktif ve ikna edici” deliller bulunduğunu kaydetti.

Motorlu dil firması antrparantez bu olaydan sonraları idare yapılanmasını elan hür ve slayt ayla lütfetmek suretiyle güçlendirdiğini ve bağırsak denetim süreçlerini berkitme ettiğini de söyledi. Ravinder Passi geriye baktığında Nissan’daki deneyimini “soy üstü” diyerek niteliyor. Bibi yaşananları çözemediğini bile ekliyor. Sonuçta şirketlerin üst düzey yöneticilerini sık sık değiştirdiklerini amma bunun nadiren Carlos Ghosn olayında olduğu kabilinden girift ve teatral ayrımsız şekilde gerçekleştiğini söylüyor.

Nissan sakat CEO’su şirkete 5 milyon euro geri ödeyecek

 

Nissan 2021’de 550 milyon dolar kaybolma bekliyor

 

Nissan CEO’sunun kaçmasına yardım edenler reddetme edildi

 

 

Share: