Dilovası kömür tozundan kurtuluyor

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde belediye meclisi, oy birliğiyle aldığı kararla kömür depolanması ile paketlenmesini yasakladı. Kararla ilçede nazik sav haline gelen Kömürcüler Kombinasyon Endüstri Bölgesi’nin (OSB) kaldırılması projesinde da serencam aşamaya gelindi. 45 senedir bölgede yaşadığını tamlayan Suphi Aydoğan, “Bu kömür bizi mahvetti. Burada türap, yaman, amansız hastalık natamam olamaz. Bütünü da bu kömürün tozundan çıkıyordu” dedi.

Orak Ayı ayı Görgüsüz Meclis Toplantısı’nda rey birliği ile alınan kararla belediye, kaza genelinde kömür depolanmasını ve paketlenmesini yasakladı. Kararla Çerkeşli Mahallesi’nde mevcut ve detaylı süredir yaydığı kömür tozları nedeniyle şişman sevgili haline mevrut Kömürcüler OSB’nin kaldırılması projesinde dahi son aşamaya gelindi. Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca 1 sene ilk Kömürcüler OSB’nin faaliyetlerinin durdurulmasına değişmeyen verildi. Bölgedeki kömürlerin çoğunun boşatıldığı görülürken, kalan kömürlerin boşaltılması amacıyla gâh firmalar bile zaman sayıyor. İzmir Körfezi’ni etkileyen kömür tozları nedeniyle yıllardır tartı calip bölge halkı ise belediyenin aldığı kararla kirlilikten kurtulmayı bekliyor.

BİZİM İÇİN ŞIŞMAN ŞANS’

Belediyenin aldığı kararı desteklediğini tamlayan esnaftan Mehmet Anlazuk, “Yıllardır bu bahis hakkında çok balaban sorular yaşamıştık. Ister teneffüs yolu hastalıkları gerekse çocuklarımız amacıyla bu konu hakkında çok mustariptik. Bu kararın alınması, bizim üzere balaban kader. Bu şansı gerçekleştiren kişilere üstelik teşekkür ediyoruz. Bu bizim amacıyla elan saf bir çekicilik, daha yaşanabilir tıpkısı düz yaratacak” dedi. 

BU KÖMÜR BİZİ MAHVETTİ

45 senedir bölgede yaşadığını belirten Suphi Aydoğan ise kararın müspet olduğunu dile getirip, “Bu kömür bizi mahvetti. Burada türap, esrar, kanser nakıs olanaksız. Bütünü de bu kömürün tozundan çıkıyordu. Kaldırılmasını istiyorduk, neyse ki kaldırılacakmış. Bu saatten sonra rahatlayacağız. Kömür tozu zımnında çokça çok hastalık vardı. artık düzelme evet inşallah” diyerek konuştu. 

Ara Sıra polat ürünlerinin ithalatında dampinge karşı tedbir

 

Rusya’nın Çin’e kömür sevkiyatı artıyor

 

Avrupa kömür santrallerine idraksiz dönüyor

 

Share: