BDDK Başkanı Akben: Düzenlemenin anamal kontrolü ile alakası namevcut

Berduş kredinin döviz hesabına yatırıma yönlenmesini amaçladıklarını belirten Akben, mevcut boyut itibariyle düzenlemenin 300 civarında şirketi kapsadığını söyledi. Akben, “Kararımız KKM’ye müteveccih değil, kredilerin yatırıma, istihdama yöneltilmesine ait” dedi.

NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen’in sorularını yanıtlayan Akben’in mesajları şöyle:

Kredileri ekonomiye katkı sağlayacak alanlara yönlendirdik.

İhtiyacı sıfır şirketlerin üstelik döviz için krediye yöneldiğini gördük.

Döviz borcu olan, döviz yükümlülüğü olan şirketlerde bire bir sorun bulunmayan, onların namus borcu almasında sevgili görmüyoruz.

Düzenlemenin resülmal kontrolü ile ilgisi bulunmayan.

Kararı sebep BDDK aldı?

Bankacılık Kanunu bize bu yetkiyi veriyor. 32 dar kararda değişiklik yapılması üzere sermaye hareketlerini kısıtlayıcı niteliğe erbap olması gerekiyor, bizim aldığımız değişmeyen sermayenin transferi değiştirmiyor, böyle tıpkısı etkisi namevcut, şirketlerin bankalardan gerçekleştirme ettiği TL kredinin nereye gittiğini belirliyoruz, kanun bize bu yetkiyi vermiş.

Kararımız KKM’ye müteveccih değil, kredilerin yatırıma, istihdama yöneltilmesine ilgili.

Düzenleme kaç şirketi etkileyecek?

Üç şartı aynı anda sağlayıcı müşareket sayısı anlaşılan 300 üstünde, etken benzeri bilgelik. Rakamlarda mübayenet olması söz konusu.

Yeminli finansal müşavirler rapor üzere sisteme dahil cins.

Şirketlerin 15 milyar doların üstünde döviz gidiş dahası var.

Kararı iyileştirici adımlar gelebilir

Bankalara açıklamalarımız oldu, elinin körü mütezayit, anlaşılması ağırlık olan alanlarla ilişkin önümüzdeki günlerde kullanılmamış açıklamalar yapacağız, piyasayı elan rahatlatıcı arkaç getireceğiz.

Kararın iyileştirmesi gereken alanları olacaktır.

Bu zümre kararlar alındığında bağımsız suretle bu kararların ayrımsız topluluk etkilerinin olması doğrusu beklenen, sebep Cuma akşamı alındı, eleştirileri var, iki günce aynı süre verilerek, bu işlerin pekiştirilmesi, itirazların yahut az kalan tarafların veya yönetilmesi gereken tarafların hangi olduğu üstüne, bu kararların böyle alınması natürel.

Sabık haftalarda hem basamak hem da cesaret kartları ile ait açıklamalarımız oldu, çalışkan ayrımsız proses yaşıyoruz, iktisat etkin, kredi büyümesi çokça yüksek.

Düzenlemenin istihsal ve yatırımı sekteye uğratmasını beklemiyoruz.

Kurlarla ait bir depresyon var

Yabancı servet kredilerde son dönemde kriz var, kurlarla ilgili yerine birlikte ayrımsız enkaz var, sıkıntılı bire bir TL olduğu müddetçe ecnebi paraya istek çokça fazla olmayacaktır, kısa vadede bunun oraya murat akışı yaratacağını düşünmüyoruz.

Tahsili gecikmiş alacak oranı %2,5 civarında, bankaların kıymet oranları de %80’lerin üzerinde, şu anda bankaların akışkanlık ve deli dolu yerinde gelişigüzel problemle karşılaşmış değiliz.

KKM

Hat Bankası’nın kırat korumalı ürünü tarafında bir zindelik, oraya bire bir akış olduğunu görüyoruz, büyük aya bu işten mutlu.

Koordinasyon ortamında alınan kararlar, finansal denge üzere gür olduğu bilerek alınmış kararlar, eğer kararlar oradaki düğümlü alanın azaldığını, ortadan kalktığını gördüğünüz an ara sıra kararları almazsınız.

BDDK’den “bankacılıkta dijital dönüşüme” destek

 

BDDK kararı sonrası kamuda 3 bilyon dolarlık koca

 

BDDK, dört şişman denetim şirketiyle görüştü

 

Share: