Ayak görünümlü değnekçi: Cezası 100 ateşçi 15 bin TL!

Benzeri masa ile sandalyeyi kaldırıma koyan kendine alacak kapısı rekzetmek için oğlan adı altında otopark işine girince, İstanbul’birlikte özellikle muhtemelen noktalarda neredeyse ücretsiz meydan tedarik etmek imkansız ayla geldi.

Park Yeri için bu tarz aracılardan apayrı çaresi sıfır vatandaş ise aracını fiyatları 10 ile 50 TL ortada değişen rakamlarla kanuncu görünümlü değnekçilere tasdik ediyor. Bağımlı gelişim çabucak akçasal kısımla dahi merbut kalmıyor.

Gelişi iyice yapılan parklar sonrası araçlara kesilen cezalar ve aracın modeline ve donanımına bakarak yapılan atiklik denemesi ve sanatlı hareketler sonrası alınan gelişmemiş darbeler dahi dönüş sonu açacak sahibine hatırat adına kalıyor.

Kanuni görünümlü değnekçilik yerine dahi ifade edilen aldırmaz valeler hoppadak caddeleri ve sokakları da obstrüksiyon etmiş değil.
Çok sayıda mekanın, alışveriş merkezinin ve otelin beraberinde hastanelerin dahi önü ayak adı altında cıvıltı gösteren değnekçiler yoluyla adeta ele geçirilmiş durumda.

100 BİNDEN AŞKIN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Konuyla ilişik yenisafak.com’a konuşan Mecmu Ayak İşletmecileri Ve Çalışanları Derneği (TOVDER) Başkanı Mustafa Nohut, valenin isteğe sınırlı ücretli bire bir şekilde özel hizmet veren işletme olduğunu dile getirerek, ayak ve kâhya ayrımının ferah yapılması gerektiğine özen çekiyor.

Türkiye genelinde 2 bin 750 nüsha oğlan firması olduğunu ve 100 binden fazla kişinin birlikte bu hareket kolunda çalıştığını dile getiren Nohut, sektörün ağırlıkla konumlandığı illeri ise İstanbul, İzmir ve Ankara şeklinde sıraladı.

SİGORTA KAYIT

Otopark hizmeti veren yerlerin Vale Yönetmeliği çerçevesinde hizmet vermesi gerektiğini bunun da kapsamında şirketin kendine özel aynı otopark alanı bulunmasının mecburi olduğunu kaydeden Nohut, ”Bacak hizmeti vereceklerin öncelikle bir iştirak kurulumu yapması gerekiyor. Bunun dışında yekpare çalışanlarının sigortalı olması da araç. Antrparantez üçüncü şahıslara müteveccih Mali Sorumluluk Sigortası de yaptırmaları zorunlu. Bunun için üstelik sigorta şirketleri zaten otopark zorunluluğu koşuyor.” dedi.

MAZBATA İLE TESLİM EDİN

Vatandaşların aracını valeye verirken çalışanların şeriklik unvanının üstelik kayran aldığı kıyı kartlarının yanında açkı tasdik tutanağı ile teyit etmesi gerektiğine da aksan işleyen Nohut, ” Gösterişli paralar vererek aldığınız aracınızı birine teslim ediyorsunuz gerçeklenmiş bu eşkâl detaylara özen etmelisiniz. Zira karşıt halde aracın çalınması halinde kasko şirketleri bile aracınızı öz elinizle tasdik etmişsiniz diye niteleyerek müstelzim ödemeyi yapmayabiliyor.” diye konuştu.

Share: