Aviva İngiltere’bile silgi attı

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Aviva Investors tahminî 15 aydır askıya aldığı İngiltere yurt fonunu kapatmaya değişmeyen verdi. 376 milyon sterlin değerindeki görüntü geçtiğimiz yıl mart ayında askıya uyarlanmak zorunda kalmıştı. Ayrımsız dönemde güneş tacı virüs krizi nedeniyle önde mevrut birlik İngiliz emlak fonları üstelik ehil oldukları varlıkların değerini kararlayamadıkları üzere fonları askıya kabul etme kararı almıştı.

Bu ayın geçmiş günlerinde M&G Taşınmazlar Portföyü’nün baştan açılmasının peşi sıra Aviva Investors İngiltere gayrimenkul fonu ve Aegon Property Income, sektörde sadık kalmaya bitmeme eden son iki fon oldu. Aviva Investors fon askıya alındığından bu yana “pozitif repo sağlamanın giderek zorlaştığını” söylerken, fonun yeniden açılması üzere mukteza likiditenin dahi müşkül yarattığını ifade etti. Bu nedenle fonun kapanması kararlaştırıldı.

Ocak ayında yayınlanan yorum raporunda fonun umumi heyet yatırımcıların “tafsilatlı vadeli çıkarlarına hizmetin sürdürülmesi üzere” fonların tetkik altına alınmasını istemişti. Ancak incelemenin ardından hayat yöneticisi UK Property ismindeki fonun mail gelecekte sağlayacağı getirinin merbut olacağına ve ekonominin yeniden açılmasından kâr görmeyeceğine karar verdi.

Portfolio Adviser’ın haberine göre, Aviva’dan yapılan açıklamada, “likidite akışı çıkarmak için gerekli olan varlık satışları, çeşitliliği sağlamamızı engelleyecek ve detaylı vadede fonun performansını etkileyecek” dendi. Açıklamanın devamında, “bu nedenle fonun kapanmasının yatırımcıların çıkarına sunma akıllıca nöbet olduğuna değişmeyen verdik” ifadeleri kullanıldı. Iştirak yatırımcılara akçe adına ödeme yapacak.

Likiditeyi terfi hamleleri fona zarar verecekti

AJ Bell Hareketli Portföyler Başkanı Ryan Hughes, fonun baştan açılmasının hasis ölçeği ve bir iki sayıdaki varlıkları zımnında dayanıklı tıpkı süreç yaratacağını söyledi. Hughes, “likiditeyi arttırmak amacıyla fonu baştan pozisyonlandırma hamleleri, fonun sürdürülebilirliğini ortadan kaldıracaktı” dedi. Huges’a bakarak likiditeyi yükselme hamleleri, yatırımcıların fondan geçmek istediği takdirde sav yaratacaktı.

Hughes, “demincek Aviva üzere muhteşem olan yatırımcıların kapanma süreciyle ilgili bilgilendirilme süreci ve yatırımcıların paralarına hemen erişebilmesi” dedi. Bir Nice özge taşınmazlar fonu şimdi yeniden açılmış olsa dahi Hughes sektörün geleceğinin belirsizliğini koruduğunu söyledi. İngiltere’nin mali düzenleyicisi Finansal Yürütme Otoritesi (FCA) ise üçüncü çeyreğe kadar fonlardan çıkışlar amacıyla uyartı sürelerini erteledi.

Ayrımsız zamanda finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, aranjör kullanılmamış soy benzeri yatırım aracıyla ait düşünüm topluyor. Detaylı vadeli dirlik fonu (LATF) ismi verilen bu kullanılmamış soy yatırım uzlaştırıcı, bulunan küşade uçlu taşınmazlar fonu modelinin yerini alabilir. Hughes, “yılın ilerleyen dönemlerinde açıklığa kavuşacağını umuyoruz ve yatırımcıların üstelik sahip oldukları fonlara cüret duyması için bu vacip” dedi.

Kapanma süreci 19 Orak Ayı’üstelik başlayacak

Aviva Investors’dan yapılan açıklamada esas emlak fonu ve bağlı mevcut fonların çalışmaya devam etmeyeceği ve 19 Orak Ayı’dahi kapanma sürecine gireceği söylendi. Fonun kapanmasına karşın geçim yöneticisi şirketin emlak sektörüyle yakın ilişkilerinin devam edeceğini ve müşterilerin geçim sınıfına olan ilgisi nedeniyle “faal adına yeni olanakları” değerlendirdiklerini söyledi.

Bu yılın ilk dönemlerinde ise şirketin altyapı biriminde devasa aynı müteharrik göçü gerçekleşti ve dört hoşgörülü, liderleri Ian Berry’nin izinden her an yıpranmamış ayrımsız enfrastrüktür fonu kurmak amacıyla River and Mercantile’a geçti.

Evcil yatırımcı Eurobond’a saldırı etti

 

Piyasalar için ciddi toplantı 11 Haziran’da…

 

Bitcoin’mağara çökmesi finansal sistemi etkilemez

 

Share: