Ankaralı Kasap: “Veresiyemiz Var, 300 Lira, 500 Lira Ten Parasını 2-3 Ayda Ödüyor.

CHP Ankara Saylav Levent Gök’ün Ankara Mamak’ta dinlediği kasap, “Mahalle kasabı olduğumuz için, veresiyemiz da var. Hepsinin yükü bizde. Ödeyemiyorlar. Bire Bir maaş şeyi; iki ayda, üç ayda ödüyor. Sonuçta bu et parası. 300 liralık, 500 teklik deri parasını iki taksit taksit ödüyormuş gibi… yahut halıcıya, mobilyacıya ödüyormuş üzere ödüyorsa varın gerisini siz düşünün. yahut karttan çektiriyor. 1000 liralık borcu varsa 600’ü çektiriyor, 400’ü içeride kalıyor” dedi.

CHP Ankara Mebus Levent Asuman, Mamak Hat Çarşı’üstelik esnaf ve yurttaşların sorunlarını dinledi.

Bir kasap, Levent Gök’ün girdi maaliyetlerinin geçen yıla göre farkını sorması konusunda; “Sabık yıl ile bu sene beyninde çokça fark var. Kiradan tut elektrikten, saf gazdan tut da yalnız dükkan ile bitmiyor ki. Kollar okuyor. Hepsinin kendine bakarak benzeri masrafı var. Ben örneğin emekliyim. Tekaüt oldum, 4 bin teklik maaşım var. 4 bin lira mahiye verse hangi olur, vermese ne peki” dedi.

Uzun Asuman’ün vatandaşın çekicilik gücünün nasıl olduğunu sorması konusunda esnaf şunları söyledi:

“Mahalle kasabı olduğumuz için, veresiyemiz dahi var. Ama veresiye ödemeleri kapalı. Hepsinin yükü bizde. Ödeyemiyorlar. Aynı mahiye şeyi; iki ayda, üç ayda ödüyor. Sonuçta bu deri parası. 300 liralık, 500 teklik et parasını iki taksitle ödüyormuş gibi… yahut halıcıya, mobilyacıya ödüyormuş gibi ödüyorsa varın gerisini siz düşünün.”

Asuman’ün, “Yani imdi eti taksitle ödüyor, yumurtayı taksit taksit ödüyor” dedi. Kasap ise, “Yahut karttan çektiriyor. 1000 liralık borcu varsa 600’ü çektiriyor, 400’ü içeride kalıyor. Düşünün. O duruma gelmişiz” diye niteleyerek konuştu.

Elindeki iki alışveriş torbasını gösteren benzeri yurttaş, “Hepsi 500 lira tuttu. Aldığım maaşı sorarsan, 6 bin liralık. Geçinebilirsen geçin. 30 sene devlete çalıştık. Onun hakkı oymuş” dedi.

Share: