Almanya’dan saklı yazı paraların ‘ortak Avrupa denetimi’ çağrısı

KUL ve Çin’den mevrut haberler kripto servet piyasasında beklenen rallinin bir süre ötelenmesine hastalık oldu. Bu süreçte Metaverse ve GameFi projeleri öne derkenar durumda. Muhtemel rallide hangi coinler öne çıkma? Coin alırken hangileri tercih edilebilir? Izan Korcan, Acun’daki yazısında kripto paraların geleceğiyle ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İşte Korcan’ın o yazısı: 

Geçtiğimiz günlerde çarkıt bire bir gazeteci dostum aradı. “Şu coin’i almayı düşünüyorum. Bittabi sence?” dedi. Bahsettiğini coin’i ilk kez duymuştum. Nikbet ettim, elbette aynı proje diyerek. Sordum: Ne yapıyorlar? Ne farklılıkları var? Aldığım yanıt beni hayalkırıklığına uğrattı. “Şöyle aynı ekibi var, şöyle teceddüt getiriyorlar, şu özellikleri onları öne çıkarıyor” kabilinden benzeri yanıt beklerken kulağımda “bereketli sıfırlı” yanıtı yankılandı. Olur çevremizde o büyüklüğünde çok insan var kim elden ‘artağan sıfırlı’ diye niteleyerek coin düzlük. Bunda geçtiğimiz dönemde ‘bereketli sıfırlı’ ara sıra coin’lerin bodur vadede yaptığı fevk yönlü sert hareketlerin payı faziletli.

DOLAŞIMDAKİ GENIŞLIK BELİRLİYOR

Önce bu coin’lerin ya de token’larınn illet artağan sıfırlı olduğunu anlatayım. Esasen hisse senetlerinde iri sermayeli şirketlerin pay fiyatının ‘bağan’ olmasından takatli farkı bulunmayan. Şayet benzeri coin’mağara dolaşımdaki arzı yüksekse fiyatı dahi bereketli sıfırlı oluyor. Örneğin Bitcoin’in dolaşımdaki arzı yemeden içmeden 18.8 milyon skor. Shiba’nın ise 549 trilyon adet. Nedeniyle dolaşımdaki arzı ne kadar aşkın ise fiyatı üstelik o kadar ‘düşük’ oluyor. Burada bahsettiğim ‘düşük’ ifadesi ‘huzursuz’ olarak algılanmasın.

RALLİ BİR SÜRE ÖTELENDİ

Gelelim başlıktaki soruya… Olur sonuç dönemde yılın son aylarında kripto paralarda aynı ralli beklentisi oluşmuştu. BENDE Başkanı Joe Biden’ın imzaladığı tasarıda broker tanımının kripto paraları dahi kapsayacak şekilde genişletilmesi ve bu piyasalarda iş yapanlara rüşvet raporlama şartı getirmesi piyasalarda zor yarattı. Hem ABD’den mevrut hem da Çin’mağara peşi sıra Hindistan’ın üstelik saklı yazı paraları yasaklayabileceği haberleri beklenen ralliyi ayrımsız müddet ötelemişe benziyor. Beklenir rallide, özellikle bu yılın başlarında borsalarda listelenmiş, prim yapmamış, iyi bir ekibe ve teknolojiye topluluk projeler öne çıkabilir. Bu, henüz önceki intişar projeler ayar kazanmayacak gelmek değil. Kesinlikle ralli piyasanın tamamına yakınını etkileyecektir. Fakat ne olursa olsun envestisman yapacağınız coin’in fiyatındaki sıfırlar namına, projenin arkasındaki teknoloji ve ekibe benzemek sizin yararınıza olacaktır. Gene hatırlatmakta avantaj var. Saklı Yazı piyasalarda çokça kaba kıymet hareketleri oluyor ve bütün paranızın içinde ihtiyacınız sıfır düşük bire bir kısmını saklı yazı varlıklara ayırın.

Yıpranmamış trend: Metaverse ve GameFi

Saklı Yazı piyasasında sonuç günlerde özellikle metaverse ve GameFi projelerine bağ kalık durumda. Metaverse kısaca kül sayısal dünyaların birleşmesinden oluşan düşüntülü ayrımsız dünya anlamına geliyor. Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesi üstelik metaverse’in popülerliğini artırdı. Düşüntülü ayrımsız âlem olan metaverse şimdilik vakit kaybetmeden bire bir hayalet. Gelecekte oluşturulacak olan bu metaverse’e sanal gerçek yahut artırılmış üs aracılığıyla ulaşılabilecek. Sanal kök de şu dakika genellikle oyunlar dahi kullanılıyor. GameFi ise game ve DeFi kelimelerinin birleştirmesinden oluşuyor. GameFi, kullanıcıları oyun oynayarak vergi elde edebilecekleri mali aynı düzenek. Baziçe oynayanlar kazandıkları coin’leri borsalarda satabiliyor.

Bitcoin çok kritik seviyelerde

Bitcoin’da 55.600-55.800 dolar destek bandının üstünde uzun süre kalmaya çalıştı. Başkaca bu bölgede ikili dal oluşturmuştu. Ancak bu formasyonun eleştiri direnç noktası olan 60 bin dolar seviyesininin kırılamaması teknik anlamda düşüşe sebep oldu. Bitcoin demincek 53.400- 54.000 bindi bandını üzerinde kalmaya çalışacak. Beceri anlamda bu bölge berenarı sağlam bire bir bindi bandı.

Bu sebeple pahal gelişmeler olmadığı takdirde kısmi tepki alımlarını geleceği nahiye burası cins. Beklenen aksülamel alımlarının gelmemesi yerinde ise 50.000 doların imtihan edilme riski var. Burası serencam kademe nazik. Bu seviyenin altına gelmedikçe inişli yokuşlu bir karşılık seyri dahi gözlemlense BTC / USD paritesi amacıyla temel trendin üst taraflı olduğu söylenebilir. Antrparantez parite üzerindeki as baskısının azalması amacıyla öncelikle 60.000 dolar seviyesi hacimli kırılarak 62.000 seviyesinin kuvvetli bindi noktası haline gelmesi araç. Bunu dışındaki yükselişlerin reaksiyon alımı niteliğinden öteye gitmeyecek. (Dünya / Feraset Korcan)

Yer Yağı fiyatlarında günlük kaybolma yüzdelik 10’u aştı

 

Bu hafta dolar yüzde 11,87, euro ise yüzdelik 11,77 yükseldi

 

Share: