Akar: Biricik hedefimiz teröristler

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, “Adı icap PKK/YPG/PYD ister DEAŞ lüzumlu FETÖ olsun, terörle mücadelemiz sürecek, bunlara kim bindi sağlarsa sağlasın onlara okazyon vermeyeceğiz.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Akaret ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kumanda kademesi, Kurban Bayramı’nı “şüheda tepesinin kartalları” namına adlandırılan Dağlıca’daki Mehmetçik ile kutladı.

Nazır Akaret, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Gelgel Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile geçmiş Suriye çizik hattında tetkik ve denetlemelerde bulundu.

Elan sonraları Hakkari’ye sabık Vekil Akar’ı Selahaddin Eyyübi Havalimanı’nda Vali İdris Akbıyık, 2. Cıvıl Cıvıl Komutanı Orgeneral Pek Gürak ve sair yetkililer karşıladı. Akar ve komutanlar, buradan Yüksekova’ya kapalı Dağlıca’daki 1450 rakımlı 4. Uç Saf Komutanlığına geçti.

Geceyi, benzeri zaman teröristlerin “girilemez” dediği bölgede geçiren Bakan Akar, bayram namazını birlikte Mehmetçik ile kıldı.

Daha sonraları hudut kartalları ile bayramlaşan Akaret, “Burada görev beğenmek, balaban tıpkı şeref. Geçmişe bakıldığında burada çok korkulu mücadeleler verildi ve kesim teröristlerden temizlendi.” diye niteleyerek konuştu.

Şehitlere Tanrı’tan yağmur, gazilere iflah dileklerini ileten Vekil Akaret, şunları söyledi:

“Terörle mücadelemiz bitmedi, devam ediyor. Ister sıkıntılı içi gerekse temel ötesinde yiğitçe gerçekleştirilen mücadelenin en üst terörist tembel kuzuluk getirilinceye büyüklüğünde bitmeme edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Teröristlerin adı hangi olursa olsun, icap PKK/YPG/PYD icap DEAŞ lüzum FETÖ olsun, terörle mücadelemiz sürecek. Bunlara kim destek sağlarsa sağlasın ‘ölürsem martir kalırsam gazi’ anlayışı ile onlara punt vermeden mücadelemizi sürdüreceğiz.”

MÜNBİÇ VE TEL RIFAT’TAN TACİZLER VAR

Suriye’nin kuzeyinde serencam dönemde terörist saldırıların arttığına dikkat çeken Akar, “Hele Münbiç ve Tel Rıfat’tan bazı tacizler başladı. Bunlara karşı terörist hedeflere duraksamadan namına rastgele makule müdahaleyi yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Teröristleri tembel ağıl haberdar etmek üzere yapılması müstelzim hangi varsa yapmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Hudutların ve vatandaşların güvenliğinin önemine aksan yapan Akar, “Bizim kimsenin toprağında gözümüz namevcut. Ilkin Irak ve Suriye gelmek için, cümle komşularımızın yer bütünlüğüne saygılıyız. Tığ hemen hudutlarımızın ve 85 milyon vatandaşımızın güvenliğini sağlamak üzere çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

“Biricik hedefimiz teröristlerdir.” diyen Akaret, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gün süresince her etnik, mezhepsel, dini grupla mücadelesinin olmadığına dikkati çekti. Bazılarının TSK’nın operasyonlarını sömürme etmeye çalıştığını tamlayan Akar, “Sanki terör örgütü PKK, Kürt kardeşlerimizin temsilcisiymiş gibi bazıları operasyonlarımızı sömürme etmeye çalışıyor. Bizim mücadelemiz terörle, teröristle. Teröristlerin sonunu ilam etmek için elimizden mevrut gayreti gösterdik, imdi dahi göstermeye devam edeceğiz.” diyerek konuştu.

ASKER AİLELERİNİ ARADI

Konuşmasının ardından personelle bayramlaşan Akar ve komutanlar, elan bilahare yemekhaneye geçerek Mehmetçik ile kahvaltı yaptı.

Askerlerle gelişigüzel oturan Vekil Akar, onlarla dostça etti. Askerlerin elan ailelerinin bayramını kutlamadıklarını öğrenen Akaret, telefonundan çeri ailelerini arayarak bayramlarını tebrik etti.

Aileler, Bakan Akaret’ın sesini duymaktan duydukları memnuniyeti belirterek, “Sizlerle çekicilik duyuyoruz. Allah sizden razı olsun. Dualarımız sizlerle ve evlatlarımızla.” ifadelerini kullandı.

Vekil Akar birlikte er ailelerine, “Evlatlarınız, evlatlarımız bütünü delgeç kadar görevlerinin başında milletinin emrinde. Vatanımız, milletimiz için görevlerini başarıyla hesabına getiriyorlar, onlarla ne kadar hava duysanız azdır.” dedi.

‘PENÇE-KİLİT’TE 277 TERÖRİST ETKİSİZ AYLA GETİRİLDİ’

Icra Vekili Akar, terörle mücadelenin küsurat azim ve kararlılıkla devam ettiğini belirterek, “24 Orak Ayı 2015’ten bugüne kadar 35 bin 268 terörist süreduran ayla getirildi. Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde yılbaşından bu yana kadar ise 1999, El-Kilit Operasyonu’nda ise 277 yıldırıcı süreduran ağıl getirildi. Teröristlerin inlerini başlarına yıktık, yıkmaya bitmeme ediyoruz” ifadesini kaydetti.

Nazır Hulusi Akar’dan ‘hububat koridoru’ açıklaması

Soylu alay namazını Yüksekova’bile askerlerle kıldı

Kurban Bayramınız hümayun olsun

 

Share: