AFAD’dan 21 diyar üzere ‘kuvvetli yağış’ uyarısı

Esbak şeb başlayan başlayan kuvvetli yağış etkisini sürdürüyor. Afet ve Ivedili Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD), zaman için üstelik uyarıda bulundu.

İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Balıkesir, Çanakkale, Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Bartın, Ankara, Eskişehir, Çankırı, Afyonkarahisar, Kütahya, Çorum için alarm veren AFAD’dan yapılan açıklamada “Veriş günü önceki saatlerden itibaren kuvvetli yağmur bekleniyor. Sel, feyezan, sebep, meşbu yağışı ve fırtına kadar olumsuzluklara karşı müdebbir olun” denildi.

İSTANBUL: Tün boyunca çakan balkır sayısı 7 bini aştı. Beykoz’da caddeler ve yollar bora yağmur cihetiyle kapandı. Deniz Boyu Mahallesi’nde tıpkısı eve saika düştü. Sultangazi’birlikte rögarlar taşarken, araçlar bata çıka ilerledi. Taksim ve Mecidiyeköy’de trafiğe sâdır sürücülerin bata çıka ilerlediği görüldü.

FABRİKADA İŞÇİLER ÇEVRIK KALDI

Esenyurt’a merbut Kaynak ve Yeşilkent mahallerinde bir nice ocak ve iş yerini su bastı. Dört bükülmüş binanın bodrum katında yatik artan iki güç vatandaşlar eliyle çıkarıldı. Akçaburgaz Mahallesi’nde bulunan aynı fabrikada ise dört işçinin mahdut kaldığı bildirildi. Yağmur zımnında üretimevi sular altında kalırken, ruh kaçağı ihtimaline alın işçilere engelleme edilemediği öğrenildi.

SOKAKLAR GÖLE DÖNDÜ

ANKARA: Şiddetini zait boğanak yağmur; Sincan, Etimesgut ve çevre ilçelerde cadde ve sokakları göle çevirdi. Sürücüler çetin akarsu biriken yollarda bata çıka ilerleyebildi. Nallıhan ilçesine vabeste Eymir, Çiller ve Uluhan mahallelerinde hareketli olan şiddetli yağmur ise sele dönüştü.

50 TITREM AKARSU TAHLİYE EDİLDİ

ESKİŞEHİR: Kurtuluş Mahallesi’nde aynı apartmanın garajında biriken su birikintisi amacıyla AFAD, AKUT ve itfaiye aracı ekipleri seferber oldu. Yerden tahminî 30 santimetre büyüklüğünde yükseğe sâdır su birikintisi, ekiplerin çabaları sonucu pompayla kanalizasyona boşaltma edildi. Tafsilatlı süren müdahalenin arkası sıra apartman garajından kısaca 50 titrem suyun boşaltma edildiği öğrenildi.

10 DÖNÜŞ İÇİNDE İKİNCİ ÇEKINMEK

KARABÜK: Merkezde noksan saatte metrekareye 28 kilogram, Yenice ilçesine ise 50 kilo yağış düştü. Meteorolojinin soluk kategoride uyardığı kentlerden biri olan Karabük’te geçtiğimiz Haziran ayının sonuç haftasında yeğin felaketi ateş parçası Yenice ilçesinde ayrımsız korkuyu baştan yaşadı. Birçok bölgede yollar öz yatağına dönerken, ara sıra işyerleri ve apartmanların methal ve bodrum katlarını ise akarsu bastı.

Share: