Zara kaybetti çevreciler kazandı

Hazır çul ürünlerinin hazırlanışında mergup ve kayırıcı ve kasaba sağlığı için dokuncalı olan kimsayallardan vazgeçilmesi amacıyla güzeşte yıl uluslararası kampanya başlatan Greenpeace, Zara’ya diz çöktürttü.
Tıpkısı haddinden fazla markanın kampanya karşısında attığı adımlara rağmen, kampanyaya karşı direngen İspanyol devi Zara, 2020 yılına kadar tedbir zincirinden ve ürünlerinden zehirli kimyasalları emisyon sözü verdi.
Greenpeace Global DETOX ekibi adına Yiğit Erçevik başlattıkları kampanya ile Zara’yı detoksa çağırmıştı.
İŞTE O KAMPANYA METNİ
Moda aynı yandan güzelleştirirken başka yandan toksik kirliliğe sebep olmamalı. H&M ve Marks & Spencer bunu çok ferah biliyor. Onlar ürünlerinden ve tedarik zincirlerinden yayılan umum zehirli kimyasalları ortadan elde etmek üzere kortej verdiler. Ancak, dünyanın benzeri numaralı moda zinciri ZARA’dan henüz gürültülü yok.
Fabrikaları, nehirleri ve moda endüstrisini temizleyebilmek üzere ZARA’dan bile bu sözü almamız gerekiyor. ZARA’nın kirli çamaşırlarını seninle paylaşıyorum, çünkü onları değişmeye inandırma edebilmek amacıyla dünyanın dört bir yanında bütün gelişigüzel savaşım etmemiz gerekiyor.
ZARA trendleri ve hakkında konuşulanları yakından izleme etmesiyle adlı. Toplumsal ağlarda milyonlarca takipçisi ve hayranı var. Tığ bile bu mücadeleye milyonlarca can yerine başlıyoruz.
Onları detokslamaya ikna edebilecek güçteyiz. Bunu henüz önce ZARA’nın rakiplerine ve dünyanın önde gelen spor çul markalarına alın başardık.
ZARA’nın ürünlerinden ve tedbir zincirlerinden yayılan kamu zehirli kimyasalları ortadan kaldırması amacıyla başlattığımız kampanyaya katıl. Hepimiz moda kurbanı olmadan harekete geç!

Share: