Z Kuşağı yatırımlarda geleceği düşünmüyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Akıbet yapılan ayrımsız ankete bakarak arka arkaya mevrut belirsizliklerin peşi sıra birçok hayat pandemi öncesi emeklilik planlarına olan güvenini yitirdi. Araştırmaya göre 18 ila 35 yaş arasındakilerin neredeyse yarısı “amal normale dönene kadar tekaütlük tasarrufu yapmanın tıpkısı anlamı olmadığını” belirtiyor.

Bloomberg International’ın haberine bakarak Amerikalı merkezli yatırım danışmanlığı şirketi Fidelity Investments’ın 2022 Tekaütlük Planlama Durumu Anketi’ne tüvana katılımcıların %55’i kamu katılımcılarınsa %41’i tekaütlük planlamalarını askıya aldı. Bu yıpranmamış sulp demografide katılımcıların bire bir kısmı iyimserliğini korurken %38’lik bire bir kesimse emekli olabilme konusunda müstevli öncesinden henüz güvenli olduğunu kaydetti. Bu nikbinlik hem yaşlanan ebeveynlerinin hem üstelik çocuklarının ihtiyaçları beyninde kalan X Kuşağı (1965 ve 1980 yılları beyninde doğanlar) içinse elan bağan gözüküyor. X Kuşağı’na karışma olanların yemeden içmeden %17’lik kısmı emeklilik konusunda henüz özgüven sahibi.

Fidelity Investments’ın Tekaütlük Birimi Başbuğ Yardımcısı Rita Assaf konuyla ilgili açıklamasında, “X Kuşağı adeta tıpkısı tuhaf alacakaranlık kuşağında” ifadelerine düz verdi. Baby Boomerların (II. Acun Savaşı ile Soğuk Savaş arası doğanlar) nazik aynı kısmının evet emekli olduğuna ya de emekliliğe yaklaştığına, Z Kuşağı bireylerinse geleceklerini planlamak ve çevirmek üzere bolca zamanı olduğuna ilgi çeken Assaf, “X Kuşağı ortada kaldı. Enflasyona, öngörülebilir geleceğe müteveccih ayrıksı endişelere ve gizil tekaütlük tasarruflarına olan etkisine bakıyorlar” açıklamasında bulundu.

Emeklilik planlarının müstevli sırasında çarpış aldığını söyleyen dinç yatırımcıların yaklaşık %30’u yatırımlarının iyileşmesinin aynı sene yahut daha az süreceğini düşünüyor. X Kuşağı’nın %27’si tekaütlük takvimlerinden dört ila ilkokul yıl uzaklaştıklarını yahut planlarının tamamen yoldan çıktığını söylüyor.

Yükselen fiyatlar da yatırımcıların aklında saha ediyor. Ankete katılan seçkin 10 kişiden yedisi enflasyonun tekaütlük planlarına kırıcı tıpkı bariyer oluşturacağından haddinden fazla endişeli olduklarını söylüyor. Ankete katılan 2.622 yatırımcının %30’undan fazlası tasarruflarının enflasyona göl ayağı uydurmasını pekâlâ sağlayacağını bilmediklerini söyledi.

Güre yatırımcıların %45’i yeniden tasarrufa başlamadan evvel işlerin normale dönmesini bekliyor. Ancak finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak piyasalarda makul zamanlamayı yakalamaya çalışmanın mufassal vadede kaybettiren bir strateji olduğu envestisman uzmanlarınca sıklıkla dile getiriliyor.

Assaf konuyla ait açıklamasında, “Piyasadaki yeryüzü zehir günlerin piyasanın yeryüzü ferah günleri vasıtasıyla sıklıkla izleme edildiğini belirtmek önemlidir. Bu bile taşkın aksülamel kötülemek veya piyasayı zamanlamaya avareleşmek amacıyla ayrıksı bire bir zinde nedendir” ifadelerine meydan verdi.

Fidelity’den yapılan açıklamada emekliliğe genişlik mümasil katılımcıların bazılarının birikimlerini yakmadan tasarruftan çekebilecekleri cirim üstüne begayet optimist akım ediyor olabileceğini söyledi. Araştırmaya bakarak Baby Boomerların %15’i ve X Kuşağı katılımcılarının %20’si doğmak için mecmu katılımcıların %20’si yıllık bazda yatırımlarının %10 ila %15’kayınbirader çekebilecekleri aynı mali planı ayn uğrunda bulunduruyor. Fidelity’nin önerisi ise her yıl emeklilik birikimlerin %4’ü ila %5’inden fazlasının çekilmemesi yönünde.

Citi’den dinç bankacılara yeni mesai modeli

 

Wall Street’in yükünü Amerikan halkı taşıyor

 

Bundesbank’tan ‘enflasyon’ uyarısı

 

Share: