Z kuşağı müteferrik sektörünü dönüştürüyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Birçok Z kuşağı birey bakir giyit satın almak istemiyor. Giyim ürünlerini ikinci el tercih etmenin ekolojik açıdan daha etken olduğunu düşünüyor. Geleceğin devasa gübür yığınlarından çul ürünlerini yönetmek ise Z kuşağının öncelikleri ortada. 14-25 yaş arası gençler ikinci umum kıyafetler için Depop, Poshmark, ThredUp ve RealReal kadar siteleri kullanıyor. Tıpkısı zamanda ikinci ahali mağazalarına birlikte yöneliyor. Z kuşağının bu tavrı, ebeveynlerini üstelik etkiliyor mu?

Forbes’un haberine bakarak mümasil zamanda University of Pennsylvania aracılığıyla mail zamanda yapılan bir araştırma ikinci el üst pazarında alışverişlerin 2019 yılından bu yana %30 arttığını gösterdi. Baby Boomer’ların yalnızca %52’si 2019 yılında e-ticaret yöntemini kullanmış olsa üstelik, bu yıl bu misil %81 seviyesinde. Prof. Thomas Robertson, “birlik jenerasyonlarda ikinci halk tercihinin öne çıktığını görüyoruz. Kullanıcıların %50’sinden fazlası iklim değişikliği dolayısıyla bu alana yöneliyor.

Z kuşağı ise fiyatlar konusunda berenarı alıngan ve verilerimiz alımların %30’unu fiyatların tetiklediğini gösteriyor” dedi. Tertipsiz sektörünün demin Z kuşağının yaratacağı bu dalgaya hazırlanması gerekiyor.

Bank of America 2031 yılında Z kuşağının gelirlerinin Y kuşağını geride bırakacağını adisyon ediyor. Bu anlatım tüketicilerin, bugün bundan 10 yıl öncesine göre çokça daha ağdalı değişmeyen süreçlerine topluluk olduğunu gösteriyor. Perakendeciler ve markalar bile bu nedenle yıpranmamış formatlara uymak zorunda. Araştırmada elde edilen veriler, değişik sürdürülebilir ahzüita metodlarında, tüketicilerin %65’inin kül jenerasyonlarda işaret evet de perakendecinin yönettiği e-ticaret faaliyetlerini tercih ettiğini gösterdi.

İkinci ahali kategorisinde Patagonia ve Levi’s önderliği kazanmış durumda. Ancak finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, katmerli çantalar, giyim, elmas ve saatlerdeki devasa ikinci el fiyatlarına rağmen, şişman oyuncular halen markalı ikinci ahali alanına yönelmiyor.

Gucci, Balenciaga, Bottega Veneta üzere markaların birlikte sahibi olan Kering, geçtiğimiz sene ölçüsüz ikinci el platformu Vestiare Collective’bile %5 pay satın aldı. Kering CEO’su François-Henri Pinault, “ikinci halk taşkın mahsulat demin ana benzeri trend, özellikle de tendürüst tüketiciler beyninde” dedi. Devamında, “bunu görmezden akmak hesabına, bu fırsatı yakalamak ve müşterilerimize sunduğumuz değeri artırırken, sektörün geleceğini daha sürdürülebilir pratiklere yüklemek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İkinci umum ötede istihlak alanında önce hamleyi yapanlardan biri adına Kering’mağara başarıyı yakalama ihtimali efdal.

Giyim Gösterisi kazancını Ukrayna ve Filistin’e bağışlayacak

 

YENADER: Türkiye sürdürülebilir evcil ve milli erke kaynaklarına sahip!

 

Bankaları fire bilyon dolandıran âdemoğlu alışverişte

 

Share: