Yükselişe destek verecek 7 banka hissesi

Türkiye İstatistik Kurumu, yapılan rötuşlu sonucuna bakarak 2013 yılının ilk iki döneminde turizm gelirinde 630 milyon dolar düşüş olduğunu açıkladı.
TÜİK’ten yapılan açıklamada şu bilgilere düz verildi:
“Suriye’üstelik başlayan ve 2012 yılı başından itibaren yoğunluk kazanan iç harp, bu ülkeden gelenlerin sayılarında dikkate ayar nitelikte artışa sebep olmuştur. Şişman çoğunluğu turizm gayeli sıfır bu geliş/gidişlerin alelhusus Gaziantep Kargamış, Hatay Cilvegözü ve Yayladağı, Kilis Öncüpınar ve Şanlıurfa Akçakale eksen kapılarından yapıldığı ve 2012 yılı 3. döneminden itibaren daima artım gösterdiği belirleme edilmiştir.
Türkiye İstatistik Kurumu, turizm istatistikleri kapsamında yaptığı çalışmalarda Itimat Umumi Müdürlüğü (EGM) çizi rakamlarını kullanmaktadır. söz konusu rakamlar, turizme konu sıfır vürut/gidişleri dahi kapsadığından, hesaplamalarda 2013 3. döneminden başlayarak, yukarıda belirtilen çizik kapılarından çıkış belgesi fail Suriye vatandaşı sayısının EGM cızık rakamlarından çıkartılmasına karar verilmiştir. Ayrıca, karşılaştırılabilirliği çıkarmak için sorunun başladığı dolaşma olan 2012 3. dönemine büyüklüğünde, söz konusu veriler geriye çevrilmiş revize edilmiştir. Konuya ilgilendiren lüzumlu izah, 31 Ilk Teşrin 2013 tarihinde yayımlanan “Turizm İstatistikleri, III. Çeyrek: Temmuz-Eylül, 2013” bilgelik bülteninde saha almaktadır.
Bununla bu arada, akıbet günlerde kamuoyunda vadi alan haberlerde, yapılan bu revizenin akan açıkta tepeden inme bir artışa illet olduğuna ilgili istihbarat meydan almaktadır.
Yapılan revize sonucuna bakarak  2012 yılı III. döneminde 119,6 milyon $ ve IV. döneminde ise 224,8 milyon $ başlamak amacıyla 2012 yılında toplam turizm gelirinde 344,4 milyon $ ayrımsız düşüş olmuştur. 2013 yılında ise I. dönemde 268,7 milyon $ ve II. döneminde ise 361,3 milyon $ olmak amacıyla 2013 yılının evvel iki döneminde turizm gelirinde 630 milyon $ düşüş meydana gelmiştir.”
 
 

Share: