Yozgat Havalimanı’nda altyapı çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlandı

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığınca 3 Haziran 2018’de temeli atılmış Yozgat Havalimanı’nın gelecek sene tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor.

Kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Deremumlu-Fakıbeyli köyü mevkisinde yapımı süren havalimanının altyapı çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlandı.

Uluslararası standartlara erbap havalimanı, Yozgat kalıp ve ilçelerinin yanı sıra yer illere üstelik bakım sunacak.

Üstyapı ihalesi gerçekleştirilen ve yüklenici firma ile sözleşmesi imzalanan havalimanının 2023’te hizmete açılması planlanıyor.

DÜRÜST Fırka Yozgat Mebus Yusuf Başer, AA muhabirine, Yozgat Hava Meydanı enfrastrüktür inşaatının yüzdelik 90 seviyesinde olduğunu, pistte asfalt çalışmalarına başlandığını söyledi.

Altyapı çalışmalarının bu yıl içerisinde tamamlanacağını rapor eden Başer, “2 bin 600 metre uzunluğunda tıpkı yarışlık var. Asfalt çalışmaları birkaç kamer içerisinde tamam olacak.” dedi.

“2023 yılının ikinci çeyreğinde kesim insanının hizmetine sunulacak”

Başer, üstyapı hizmetlerinin 16 Haziran’da ihalesinin yapıldığını, sözleşmesinin imzalandığını belirterek, mümasil zamanda burada bile çalışmalara başlanacağını kaydetti.

“Havalimanı 2023 yılının ikinci çeyreğinde Yozgat ve mıntıka insanının hizmetine sunulacak. Yozgat Havalimanı’ndan Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Sivas, Tokat, Çorum antrparantez Amasya’yı da kapsayacak şekilde kesim insanı istifade edebilecek. Almanak 2 milyon palyatif kapasiteli olacak.” ifadelerini kullanan Başer, çalışmaları tay tay arabası firma yetkililerine teşekkürname etti.

Yüksek çabuk şimendifer ile ilişik icraat sürüyor

Yüksek çabuk tren (YHT) çalışmalarının da bati şekilde devam ettiğini anlatan Başer, şunları söyledi:

“Elmadağ’daki ustalık sebeplerden âlem gecikmiş olan aceleci tren yolumuz bile bu sene sonuna akla yatkın veya 2023’ün evvel çeyreğinde havalimanıyla eş anlı hizmete açılacak. İnanıyorum ki 2023’te dünyada, Türkiye yatırımcı için elbette sakıncasız tıpkısı liman olacaksa 2023 yılından itibaren Yozgat da çekicilik yolu, çabuk treni ve bölünmüş yollarıyla yatırımcının elektrik noktalarından biri olacak. Bu hizmetlerin Yozgat’a ve ilçelerimize hayırlı olmasını istek ediyorum. Bu hizmetlerin gelmesinde başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan almak amacıyla emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum.”

Hava Meydanı inşaatında müteharrik işçilerden Ekrem Ünal bile bu makro yatırımda çokça sayıda kişinin çalıştığını belirterek, kente kazandırılacak havalimanının kendileri için tıpkısı zamanda hisse senedi kapısı olduğunu vurguladı.

Davut Yozgatlı bile, “İnşaat başladığından bu yana buranın ekmeğini yiyoruz. Vatanımız, milletimiz üzere güzel olsun.” ifadelerini kullandı.Share: