Yonga sorununda Ford üstelik üretime aleniyet veriyor

Bildirme iri hissesi devlete ilişkin Renault şirketi, Morbihan bölgesine kapalı Caudan kentindeki Fonderie birlikte Bretagne fabrikasını komutan kararı aldı.

Yaklaşık 350 etkin ve aileleri, fabrikanın satılmasıyla işlerinden olacakları gerekçesiyle karara cebin çıkarak, sabahtan itibaren fabrika methal ve çıkışlarını kapattı.

FABRİKA YÖNETİCİLERİ REHİN ALINDI

İşçiler üretimlik yöneticilerini denyo aldı. Umumi İş Konfederasyonu (CGT) iştirakçi sendikasının temsilcilerinden Mael Le Goff, taleplerin karşılanana kadar kimseyi başıboş bırakmayacaklarını belirtti.

Renault’dan yapılan açıklamada, çalışanların eylemi ve 7 yöneticinin alıkonulması kınandı.

Fabrikaya yönelik ablukanın tıpkı dakika önceki kaldırılması, rehin tutulan yöneticilerin başıboş bırakılması çağrısı yapılan açıklamada, çalışmaya devam etmesi ve çalışanların işlerini kaybetmemesi için fabrikayı satın algı almaç arayışının sürdüğü kaydedildi.

Müşareket, mart kocaoğlan sonlarına akla yatkın, tasarruf planının bir parçası namına mir kararını duyurmuştu.

Iktisat, Emek ve Uran bakanlıkları ile ortaklık temsilcilerinin cemaziyelevvel yaptığı toplantıda, çalışanların işlerinin korunması amacıyla istirdat fonu oluşturulacağı bildirildi. Üretimevi çalışanları, bu fonun çalışanları baştan sınıflandırarak işlerinden atmayı planladığını savunuyor.

Renault Grubu “yıpranmamış misyonuna” odaklanıyor

 

Renault’da bakir gün

 

Share: