Yıpranmamış düzenlemelerle BES rekora koşacak

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, Ferdî Tekaütlük Sistemi’nin (BES) yapılan yeni düzenlemelerle gelişigüzel tasarrufun merkezi haline geldiğini belirterek, “BES ve Kendi Kendine Katılma Sistemi’ndeki (OKS) mecmu murahhas sayısının 17 milyona, toplam fon büyüklüğünün ise 500 milyar TL’ye ulaşmasını hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

Benli, yaptığı mukayyet açıklamada, TBMM’de akseptans edilen Bireysel Emeklilik Artırım ve Envestisman Sistemi’ne müteveccih değerlendirmelerde bulundu.

Bireysel Emeklilik Artırım ve Envestisman Sistemi Kanunu’ndaki değişikliklerin Meclis’te kabul edilmesiyle sistemde mevcut ve sisteme kullanılmamış katılma hakkı elde eden vatandaşlara verilen muhteşem fırsatlara değinen Benli, BES’in bütünsel yapıya kavuşarak “tasarrufun merkezi” haline geldiğini vurguladı.

Benli, şunları kaydetti:

“Yüzdelik 25 devlet katkısının yüzde 30’a çıkarılmasının beraberinde kullanılmamış düzenlemeyle hayatımıza giren; biricik seferde dolgun ulama paylarına ödenecek büyüklük katkısının yıllara sari verilmesi, OKS’birlikte 45 yaş sınırının kaldırılarak arzu edenlere sisteme antre imkanı tanınması, bölümsel çekiş ve temlik imkanı aynı hep yerine düşünüldüğünde sektörümüze yoğun katacak gelişmeler. Bu doğrultuda, kullanılmamış katılımcı sayısının artmasını, yüzde 30’a yükselen celal katkısından çakmak amacıyla yardım payı ödemelerinin yükselmesini bekliyoruz. 2021’in mayıs ayında uygulanmaya başlanan 18 gözyaşı şeş BES’e olan ilginin sonucunda yıl zarfında 18 gözyaşı şeş delege sayımızın de 1 milyona ulaşmasını bekliyoruz. Sonunda BES’teki mecmu murahhas sayısının 17 milyonu aşmasını, bütün görüntü büyüklüğünün üstelik 500 bilyon TL’ye ulaşmasını öngörüyoruz.”

“Böylesine hayat dolu destek ayrıksı hiçbir ülkede namevcut”

Atilla Benli, kanundaki yeryüzü büyük değişikliğin azamet katkısının yüzde 30’a yükseltilmesi olduğunu vurguladı.

“Büyüklük katkısının tam katılımcılarımız üzere yüzde 30’a çıkarılması, sistemimize olan güvenin ve tasarrufların artırılmasına verilen önemin işaretidir” ifadesini kullanan Benli, bu gelişmenin, tüketimden tasarrufa geçişin ve sistemdeki tasarrufları ağırbaşlı oranda artırmanın bire bir adımı olacağını kaydetti.

Benli, 2022 yılında minimum ücretin brüt 5 bin 4 liraya yükselmesi ve ihtişam katkısının yüzde 30’a çıkarılmasıyla heybet katkısı üst limitinin 18 bin 14 liraya ulaşacağını, tabiatıyla katılım sisteminde dahi sözleşmesi olan katılımcıların toplamda 36 bin TL heybet katkısından faydalanabileceğini aktararak, “BES’e devletin böylesine canlı desteği dünyanın başka hiçbir ülkesinde namevcut. Bu desteğin tasarruf bilincine çok koskocaman etkisi olacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

BES’te bakir dönemde değişik şanlı yeniliklerden birinin bile 45 gözyaşı üst çalışanlara OKS’ye giriş hakkının tanınması olduğuna meni eden Benli, “45 gözyaşı üstünde çalışanlardan OKS’ye girebilme yönünde haddinden fazla dilek aldık. Bu talebin karşılanması sistemin gelişmesi kapsamında çok zer. Sektörümüzü mübalağa etmek ve Türkiye ekonomisine katkımızı bırakmak istiyoruz. Eskimemiş düzenlemelerle sunulan tüm imkanlar bu açıdan çok majör.” ifadelerini kullandı.

BES, sahn boyu yanınızda olacak benzeri “kumbaraya” dönüşüyor

TSB Başkanı Benli, hayat standardının emeklilik döneminde korunabilmesi üzere sistemde kalmanın çokça makro olduğunu vurgulayarak, yeni dönemde bu yönden genişlik koskocaman yeniliğin ise katılımcılara kısmi çekiş hakkının tanınması olduğunu bildirdi.

Katılımcıların ev alımı, evlilik ve eğitim bilimi kabilinden durumlarda oluşacak ihtiyaçlarını bastırmak üzere BES’teki kamu birikimlerini almaları namına “bölümsel çekiş hakkı” ile bire bir adalet kaybına uğramadan tasarruf edebileceklerine dikkati calip Benli, kullanılmamış düzenleme ile sistemin hanay boyu kullanılan avantajlı tıpkı birikim kumbarasına dönüşerek henüz çok bağ göreceğini belirtti.

Bu yeni hakkın; sisteme olan rabıt ve taleple beraber sistemde kalıcılığı dahi heybetli ölçüde artıracağının öngörüldüğünü aktaran Benli, katılımcıların BES’teki tasarruflarının kıvrak sürmesini sağlayacak benzeri farklı muhteşem düzenlemenin dahi BES birikimlerinin temlik edilebilmesi olacağını kaydetti. Benli, bu düzenlemenin amacının, katılımcılara BES birikimlerini temlik ederek uygun koşullarda krediye ulaşım imkanı tanınması olduğunu kaydetti.

6 soruda BES’te bakir cesamet katkısı!

 

BES kullanılmamış reformlarla henüz avantajlı ve elastiki kuzuluk geliyor

 

Share: